Subiect "pensie pt grupa 2" Deschis de Anisoara la data: 03/18/2011 6:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pt grupa 2
Scris de: Anisoara la data: 03/18/2011 6:29am
Gen:F
Data nasterii: 1955
Stagiul de cotizare: 25 ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua, sunt nascuta pe 11/01/1955, am muncit 25 de ani in grupa a 2-a si as dorii sa stiu daca ma pot pensiona. Mentionez ca nu mai muncesc din anul 2003. Ma pot incadra la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala. Va multumesc.
Re: pensie pt grupa 2
Scris de: Carp Mircea la data: 03/18/2011 10:52am
Daca cei 25 de ani sunt in procent de 100%,acestia va aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 6 ani si 3 luni(3 luni la 1 an).Asta inseamna ca indepliniti conditia de stagiu care este de 30 de ani.Deasemenea tot acesti 25 de ani de grupa va aduc o reducere a varstei standard de 5 ani si 6 luni din 60 ani.Deci si conditia de varsta este indeplinita 54 ani si 6 luni.In concluzie indepliniti conditiile de varsta si stagiu pentru a va deschide dreptul la pensie de limita de varsta.Repet,cele de mai sus sunt valabile numai daca procentul de incadrare a acestor ani este de 100%.
Re: pensie pt grupa 2
Scris de: Anisoara la data: 03/18/2011 12:35pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc. Ce anume inseamna 100%, va referiti daca sunt reali sau munciti in aceelasi loc pe toata perioada?
Multumesc.
Re: pensie pt grupa 2
Scris de: la pensie la data: 03/19/2011 8:31am
Pentru stagiul de 25 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 31 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 25 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de la varsta.

Procentul de 100% la care se refera domnul Mircea Carp este procentul din timpul normal de lucru in care ati lucrat in grupa II de munca. Au existat salariati care au avut un stagiu lucrat in grupa II in procent mai mic de 100%, adica programul intreg de lucru si in acest caz reducerea varstei de pensionare se diminuiaza. Noi presupunem ca ati lucrat in procent de 100% daca nu este specificat un procent mai mic in carnetul de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1