Subiect "PENSIONARE" Deschis de BALCAN la data: 03/27/2011 10:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIONARE
Scris de: BALCAN la data: 03/27/2011 10:44am
Gen:
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:30
Alte date:16 ani grupa speciala ordonanta 50 din 1990
Intrebare:de ce aceasta grupa speciala , ordonanta 50 din 1990 care este data de SIDEX Galati , nu se regaseste in nici un calcul de pensionare, si totodata se dau interpretari diferite vizavi de aceasta grupa, va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie sau pensie anticipata , cand pot beneficia de pensie sau pensie anticipata
Re: PENSIONARE
Scris de: la pensie la data: 03/29/2011 2:20am
Sunteti intr-o confuzie totala in privinta grupelor de munca si a legislatiei in acest domeniu. Nu exista ordonanta 50/1990 ci ordinul 50/1990 si acesta nu este dat de SIDEX Galati iar grupele de munca prevazute in acest ordin sunt gr I si II nu grupa speciala care a aparut abia dupa aprilie 2001 si are denumirea de conditii speciale.
Inainte de aprilie 2001 incadrarea in grupele de munca I si II s-a facut in functie de criteriile stabilte prin Ordinele 50/1990 si 125/1990 ale Ministerului Muncii si Solidaritatii Sociale si ale Ministerului Sanatatii.
Dupa aprilie 2001 grupele de munca s-au numit conditii deosebite sau conditii speciale iar incadrarea locurilor de munca in conditii speciale s-a facut conform anexelor 1 si 2 din legea 226/2006 anexe preluate intocmai in anexele 2 si 3 ale legii unitarea a pensiilor 263/2010.
Deoarece conditiile de incadrare in conditii speciale in aceasta lege au fost mai severe nu toate locurile de munca incadrate in gr I au fost echivalate cu conditii speciale dupa aprilie 2001 si in acest caz cealalta parte din locurile de munca de gr I neechivalate cu conditii speciale au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite.
In ceiace priveste datele de pensionare nu putem sa vi le spunem deoarece :
- Nu ati dat data de nastere ci numai anul nasterii si in cazul dv este importanta si luna de nastere.
- Stagiul in grupa de munca nu este prezentat corect. Trebuie sa va interesati la angajatorul unde ati lucrat daca locul dv de munca a fost in grupa I inainte de aprilie 2001 si daca dupa aceasta data a fost echivalat cu grupa conditii speciale conform legii 226/2006.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1