Subiect "grupa I" Deschis de PIRVU la data: 03/28/2011 6:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa I
Scris de: PIRVU la data: 03/28/2011 6:10pm
Gen: M
Data nasterii: 08/11/1954
Stagiul de cotizare: 35 ani
Alte date:
Intrebare:
In anul 2007 am deschis actiune in instanta contra S.C. ELECTRICA S.A. pentru recunoasterea perioadei 15/07/1976 - 01/04/2001 ( 24 ani si 8 luni ) ca am desfasurat activitate in grupa I de munca. La data de 25/05/2009 Curtea de Apel Craiova prin Decizia nr. 3311 ramasa definitiva si irevocabila decide ca perioada de mai sus se incadreaza in grupa I de munca potrivit raportului de expertiza,fila 47 dosar fond. Vol. II
Ca urmare acestei decizii S.C. ELECTRICA S.A. elibereaza adeverinta 9900/13101/18.08.2009 din care reiese ca in perioada respective am desfasurat in cadrul S.C. ELECTRICA S.A., o activitate care se incadreaza in grupa I de munca .
In baza adeverintei actualul angajator S.C. CEZ Distributie S.A. care a preluat
S.C. ELECTRICA S.A. a facut inregistrarile cuvenite in Cartea de Munca.
Am fost in audienta la Casa de Pensii judeteana si Dna. Directoare ma informat ca se scade doar 5 ani si 6 luni din virsta de pensionare standard adica 65 ani . Este corect ?
A spus ca am obtinut grupa prin instanta si ca atare e considerate aceea peioada in conditii deosebite si nu in conditii speciale . Am colegi care in anul 2010 au iesit la pensie si li-sa calculate pensia ca lucrat perioada respective in grupa I de munca reducanduli-se la aceeas perioada ca a mea 14 ani dupa vechea lege, iar dupa noua lege art. 55 al. b. ar trebui 12 ani sa se reduca varsta standard.
V-a rog a-mi da raspunsul cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta sau anticipat ?
V-a multumesc.
Re: grupa I
Scris de: la pensie la data: 03/30/2011 1:48am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 08 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” .
Echivalarea grupei I se face astfel :
- Cu conditii speciale pentru locurile de munca continute in lista din anexa 1 la legea 226/2006 sau lista din anexa 2 la legea unitara a pensiilor 263/2010, locuri de munca aflate in unitatile care au intocmit documentatia necesara si au obtinut avizele necesare. Aceste unitati se afla in tabelele din anexa 2 la legea 226/2006 sau lista din anexa 3 la legea unitara a pensiilor 263/2010.
-Cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 a restului de locuri de grupa I care nu au fost echivalate cu conditii speciale in conditiile de mai sus.
Dumneavoastra puteti verifica singur in ce categorie va incadrati studiind anexele de mai sus. Noi presupunem ca doamna directoare de la Casa de Pensii a avut dreptate deoarece am verificat si noi listele respective si nu am gasit societatea Electrica in aceste anexe si in aceste conditii societatea dumneavoastra nu a cerut aviz de echivalare a locurilor de munca de gr I cu conditii speciale si acestea au fost echivalate automat cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiul de 24 ani in coditii deosebite beneficiat de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie pentru limita de varsta in 08 mai 2014.
Cazul colegilor dv se explica prin faptul ca in legea veche a pensiilor 19/2000 valabila pana in decembrie 2010 era o prevedere avantajoasa pentru cei cu stagii in grupa I fara a mai lua in considerare grupa cu care a fost echivalata dupa aprilie 2001.
Din pacate dumneavoastra nu ati depus dosarul de pensionare inainte de 01 ianuarie 2011 pentru a putea beneficia de aceasta prevedere iar actuala lege a pensiilor 263/2010 nu mai are o prevedere asemanatoare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1