Subiect "calcul grupe de munca conform legii 263/2010" Deschis de bathori mariana la data: 03/29/2011 9:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul grupe de munca conform legii 263/2010
Scris de: bathori mariana la data: 03/29/2011 9:04am
Gen:calcul grpe de munca
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:-
Alte date:
Intrebare: Cum se calculeaza dupa noua lege grupa II de munca. Ex. 17 ani lucrati in grupa II. Multumesc, cum pot afla modul de calcul si punctajul care rezulta? Multumesc.
Re: calcul grupe de munca conform legii 263/2010
Scris de: la pensie la data: 03/30/2011 4:17am
Pentru stagiul lucrat in grupa II de munca se beneficiaza de urmatoarele :
- De un spor de vechime de 3 luni pentru fiecare an complet de stagiu in gr II
- De reducerea varstei de pensionare care poate fi calculate pe site-ul nostru facand click pe “Reducerea varstei de pensionare” sau mergand direct la adresa : http://www.lapensie.com/reducere2.php
Modul de calcul al reducerii varstei de pensionare in cazul stagiului de gr II echivalat cu conditii deosebite este acela ca pentru primii 6 ani se acorda reducerea cu un an iar pentru urmatorii ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 6 luni pentru fiecare 2 ani completi.
In exemlul dv la un stagiu in gr II de 17 ani care a fost echivalat cu conditii deosebite :
- Pentru primii 6 ani reducere cu 1 an.
- Pentru urmatorii 11 ani sunt cinci grupe de 2 ani completi deci veti beneficia de 5 ori 6 luni adica 2 ani si 6 luni
Deci reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in conditii deosebite de 17 ani este de 3 ani si 6 luni.
Modul de calcul al punctajului pensiei este urmatorul :
- Se calculaza un punctaj lunar prin impartirea salariului (venitului) obtinut de dv in luna respective cu salariul mediu pe economie.
- Se calculeaza un punctaj anual pe un an calendaristic impartind suma punctajelor lunare din acel an la 12 indiferent cate luni s-au lucrat in acel an .
-Se calculeaza punctajul mediu al pensiei impartindu-se suma punctajelor anuale pe perioada lucrata la stagiul complet de cotizare calculate in functie de data nasterii (nu putem sal determinam noi fiindca ati dat numai anul nasterii .
Se calculeaza valoarea pensiei inmultind punctajul mediu al pensiei cu valoarea unui punct de pensie care in present este de 732,80 lei.
Varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare pot fi determinate pe site-ul nostru la “Varsta de pensionare sau direct la adresa: http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
Intreg calculul pensiei poate fi facut cu programul de calcul de pe site-ul nostru facand click pe “Calcul pensie” sau “Logare” sau direct la adresa: http://www.lapensie.com/logare.php
Acest program de calcul pensie nu este actualizat dupa noua lege dar in cazul dv nu difera calculul fata de legea veche.
Re: calcul grupe de munca conform legii 263/2010
Scris de: Bathori Mariana la data: 03/30/2011 6:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi raspundeti mai exact cum se calculeaza art. 169 din legea 263/2010, care prevede acordarea gruei II de munca. Am 17 ani lucrati in aceasta categorie. Mai exact unde se poate gasi modul de calcul pentru grupa II de munca din lege si care se acorda de la 1 ianuarie 2011? Multumesc.
Re: calcul grupe de munca conform legii 263/2010
Scris de: la pensie la data: 03/31/2011 1:27am
Ne pare rau dar mai exact decat se explica in lege tocmai la articolul specificat de dv nu va putem spune.
In art 169 alin (1) litera b spune destul de clar ca : Pensionarii care au lucrat in grupa de munca II beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate pe perioada stagiului in grupa cu 25 %. Modul de calcul al punctajelor anuale l-am descris in raspunsul anterior. In plus din punctajul suplimentar rezultat din acest calcul se scade punctajul primit in anul 2009 conform OU 100/2008
Dar modul de calcul nu este asa de simplu si nu exista descris undeva anume iar noi nu-l putem detalia pentruca nu avem nici timpul necesar si nici nu ii vedem rostul. Aceste calcule se fac automat cu un anumit program de calcul iar daca a fost gresit calculul la dv inseamna ca a fost gresit la toti pensionarii care au beneficiat de aceasta prevedere.
Re: calcul grupe de munca conform legii 263/2010
Scris de: lopotaru stela la data: 01/05/2013 5:42am
Gen:f
Data nasterii:04.03.1961
Stagiul de cotizare:26
Alte date:
Intrebare:
Re: calcul grupe de munca conform legii 263/2010
Scris de: lopotaru stela la data: 01/05/2013 5:53am
Gen:f
Data nasterii:04.03.1961
Stagiul de cotizare:26
Alte date:pana in aprilie 2001 am avut 20 ani de grupa1 de munca cu 100%
Intrebare:cand ma incadrez sa ies la pensie?
Re: calcul grupe de munca conform legii 263/2010
Scris de: la pensie la data: 01/06/2013 3:06pm
Pentru Lopotaru Stela
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 04 martie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca sau analizand anexele 2 si 3 de la legea pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 20 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 10 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 36 ani.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 presupunem 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul de gr I de munca au fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 52 ani adica in 04 martie 2013 .
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni, adica in 04 septembrie 2018.
Aveti dreptul la pensionarea cu pensie anticipata sau anticipata partiala (in functie de stagiul de cotizare realizat atunci), la varsta de 57 ani adica in 04 martie 2018.
Re: calcul grupe de munca conform legii 263/2010
Scris de: spak ion la data: 11/01/2013 8:57am
Gen:
Data nasterii:31 01 1952
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:din care13si 10 luni grupa a 2a
Intrebare:cand trebuie sa ies la pensie la limita de varsta
Re: calcul grupe de munca conform legii 263/2010
Scris de: spak ion la data: 11/01/2013 9:00am
Gen:
Data nasterii:31 01 1952
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:din care13si 10 luni grupa a 2a
Intrebare:cand trebuie sa ies la pensie la limita de varsta
Re: calcul grupe de munca conform legii 263/2010
Scris de: la pensie la data: 11/04/2013 8:16am
Pentru Spak Ion
Nu ati precizat genul dupa nume am luat in calcul masculin
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 31 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 13 ani lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 13 ani lucrati in gr II echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica din 31 iulie 2014.
Re: calcul grupe de munca 2 lucrat 10 anionform legii 263/2010
Scris de: moza viorel la data: 01/28/2016 12:32pm
bathori mariana :
Gen:calcul grpe de munca
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:-
Alte date:
Intrebare: Cum se calculeaza dupa noua lege grupa II de munca. Ex. 17 ani lucrati in grupa II. Multumesc, cum pot afla modul de calcul si punctajul care rezulta? Multumesc.
Re: calcul grupe de munca conform legii 263/2010
Scris de: la pensie la data: 02/01/2016 6:03am
Pentru Moza Viorel
Cititi raspunsul dat de noi mesajului pe care l-ati repetat la care mai adaugam urmatoarele
Punctajul suplimentar pentru stagiul de cotizare de 17 ani in gr II de munca se calculeaza in procent de 25 % din punctajele anuale obtinute pe acea perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1