Subiect "Indice de corectie" Deschis de Ghinea Constantin la data: 04/28/2011 10:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Indice de corectie
Scris de: Ghinea Constantin la data: 04/28/2011 10:38am
Gen:M
Data nasterii:1948
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Nu beneficiez de acest indice de corectie deoarece m-am pensionat anticipat partial la data de 22.02.2008 (cu exact 5 ani inainte de pensionare pt.limita de varsta). Dupa 6 luni de la pensionare, adica la data de 01.08.2008, m-am angajat (sistindu-mi pensia) cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Din noua lege a pensiei (236/2010) rezulta ca cei ce se vor pensiona dupa data de 01.01.2012 vor benefici de un indice de corectie (ca un raport intre 43,3 % din castgul salarial mediu brut din anul precedent si val.pct.de pensie in vigoare la data pensionarii). O singura data, rolul acestei masuri fiind acela de a face mai usor accesibila trecerea de la calitatea de salariat la cea de pensionar. Acestea sunt explicatiile! explicatii care pe mine personal nu ma lamuresc de loc:
- acest indice de corectie devine valoarea pct. de pensie cu care se calculeaza pensia dupa 01.01.2012 ??
- acset indice de corectie se aplica atunci cind pensia rezultata este mai mica decit valoarea indicelui de corectie ?? ( si daca da, numai o singura data, adica o singura luna ??? )
- de ce acest indice de corectie nu se aplica tuturor pensionarilor care indeplinesc varsta de pensionare pt.limita de varsta.
- de ce o lege in vigoare azi, se aplica abia cu 01.01.2012 ??
- exista norme de aplicare a acestei prevederi ??
Sunt complet nelamurit, nu stiu daca m-am facut inteles, dar va multumes anticipat pt.rabdare si raspuns
Re: Indice de corectie
Scris de: la pensie la data: 04/30/2011 9:45am
Nu putem sa va dam lamuriri in privinta indicelui de corectie prevazut la art 170 din legea 263/2010 deoarece formularea acestui articol si pentru noi este ambigua si asteptam precizari in Normele de aplicare ale legii 263/2010. Din pacate aceste norme nu fac nicio referire la acest indice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1