Subiect "gr a 2-a cu 75%" Deschis de Boghiu Viorica la data: 05/02/2011 2:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
gr a 2-a cu 75%
Scris de: Boghiu Viorica la data: 05/02/2011 2:09am
Gen:f
Data nasterii:07.01.1956
Stagiul de cotizare:28 ani 1 luna 23 zile
Alte date: 7 ani 5 luni cu gr a 2-a cu 75%
Intrebare: Am primit un raspuns de la dumneavoastra conform caruia pentru calculul stagiului de cotizare necesar pentru a iesi la pensie anticipata partiala la cei 7 ani si 5 luni de grupa a 2-a cu 75% nu se aplica acest procent de 75%. Problema mea este ca cei de la Casa de Pensii din orasul meu iau in considerare acest procent de 75% in calculul stagiului de cotizare pentru pensia anticipata partiala.(am discutat cu cateva persoane care lucreaza acolo, dar inca nu am depus dosarul). Ce pot sa fac ca sa se calculeze corect, deoarece nu prea am posibilitati sa platesc din urma. Multumesc.
Re: gr a 2-a cu 75%
Scris de: la pensie la data: 05/03/2011 4:24am
Este adevarat ca ati mai postat un mesaj pe data de 25 februarie 2011 pe care il puteti citi la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&cat=0&thread=16270
dar atunci ati dat alte date adica ati dat stagiul de cotizare de 30 ani si 6 luni si un stagiu de 7 ani si 6 luni in gr II fara a mentiona ca ati lucrat in proportie de 75 % in grupa II.
Acum modificand datele suntem obligati sa modificam si noi raspunsul care devine :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 07 mai 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni.
La calculul sporului de vechime pentru stagiul de cotizare in gr II nu se introduce in calcul procentul in care ati lucrat acest stagiu astfel ca pentru stagiul de 7 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 29 ani si 10 luni si 23 zile. In aceste conditii pentru a realiza stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni va lipsesc 5 luni si 7 zile.
Stagiile de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 si pentru stagiul de 7 de ani in conditii deosebite insa dv nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece aplicand procentul de 75 % la stagiul dv de 7 ani si 5 luni rezulta un stagiu lucrat efectiv in gr II de 5 ani si 6 luni care este sub limita de 6 ani pentru care se acorda reducerea varstei de pensionare pentru stagii in conditii deosebite.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 45 %) dupa varsta de 55 ani si 4 luni adica dupa 07 mai 2011 atunci cand completati stagiul de cotizare cu 5 luni si 7 zile.
Re: gr a 2-a cu 75%
Scris de: Viorica Boghiu la data: 05/03/2011 5:44am
Multumesc mult pentru raspunsul promt. Sunteti deosebiti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1