Subiect "Lamurire" Deschis de Doina la data: 05/02/2011 5:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lamurire
Scris de: Doina la data: 05/02/2011 5:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In primul rand va multumesc f mult pt programul de calcul al pensiilor. Pensia este cu 70 lei mai mica fata de program.
Am insa o nelamurire. Sunt nascuta in iulie 1953 si am iesit la pensie limita de varsta cu noua lege, beneficiind de reducerea varstei de pensionare pt stagiu in grupa 2 inainte de 2001.
In decizie, la stagiu complet de cotizare prevazut de lege este trecut 29 ani. Deci punctajul meu se imparte la 29.
As vrea sa stiu daca este corect, deoarece in decembrie , conform fostei legi a pensiilor, in conditii similare cu mine la stagiul de cotizare, in decizia de pensionare, este trecut 28 ani, cat era stagiul in luna respectiva pentru persoanele care au iesit atunci la pensie.
Va multumesc si sper sa ma lamuriti,ca sa pot actiona cat mai este timp, daca cumva este o greseala.
Re: Lamurire
Scris de: la pensie la data: 05/03/2011 5:04am
Varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare se calculeaza in functie de data de nastere, nu de data de iesire la pensie, iar dv fiind nascuta in iulie 1953 aveti stagiul complet de cotizare de 29 ani. Deci este corect ca punctajul mediu al pensiei sa fie calculat cu acest stagiu. Si programul nostru a calculate cu acelasi stagiu complet de cotizare.
Puteti sa va calculati singura stagiul complet de cotizare in functie de data nasterii pe pagina de pe site “Varsta de pensionare” sau la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1