Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de MARIA CERCEL la data: 05/02/2011 8:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: MARIA CERCEL la data: 05/02/2011 8:40am
Gen:feminin
Data nasterii:29/05/1954
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:gr3de munca .contractul de munca inceteaza cu 1 iulie 2011
Intrebare:va rog sa-ni spuneti daca se poate daca fisierulin care se poate simula calculul pensiei este actualizat cf legii unitare a pensiilor care a intrat in vigoare in 2011.DUPA introducerea datelor din cartea de munca si compararea cu adresele venite de la casa se pensii sunt diferente mari la punctaj si nu stiu cum sa-l explic
multumesc
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 05/03/2011 7:17am
Programul de calcul pensie de pe site-ul nostru nu a fost adaptat inca prevederilor legii unitare a pensiilor 263/2010 insa in cazul dv credem ca nu programul este de vina deoarece pensia dv se calculeaza la fel cu prevederile vechii legi a pensiilor.
Acest program calculeaza pensia pentru limita de varsta conform legii 19/2000 si nu calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Am verificat si noi datele introduse de dv si am constatat urmatoarele erori pe care le-ati comis :
1. Sporul de vechime este calculate gresit, adica nu corespunde cu cel calculat asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime” .
Dupa parerea noastra acesta trebuia sa fie :
- pana in iulie 1983 0%
-august 1983 3 %
- Intre septembrie 1983 – august 1988 6 %
- Intre septembrie 1988 – martie 1992 9 %
2. Dupa martie 1992 sporurile trebuiau incluse in salariu inscris in carnetul de munca astfel ca se pot introduce separat numai daca mai verificati inca odata si va convingeti ca sporurile nu sunt incluse in salariu.
3. Un singur spor se introduce o singura data fie in coloana “%” fie in coloana “fixe” nu in ambele coloane aceslasi spor asa cum introduceti dv.
4. Nu stim la ce diferente va referiti intre programul de pe site si scrisorile pe care le-ati primit de la Casa de Pensii in perioada 2001 – 2005, dar am constatat in perioada 2001 – 2007 nu ati respectat indicatiile date de noi pe pagina “Limitarea salariului luat in calculul pensiei” sau la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
cu exceptia anului 2003 . Aceasta eroare are influenta limitata deoarece pe anumite perioade am facut noi limitarea prin program.
Dupa ce eliminati aceste erori si mai vreti lamuriri dati exemplu concret si vom analiza situatia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1