Subiect "reducerea varstei de pensiopnare" Deschis de tora la data: 05/03/2011 8:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensiopnare
Scris de: tora la data: 05/03/2011 8:36am
Gen:M
Data nasterii:august 1950
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:19 ani in grupa II-conditii speciale 100%
Intrebare:Poate iesi la pensie cu reducerea varstei de pensionare un barbat avand datele de nastere de mai sus si stagiul de cotizatie de 32 de ani, din care 19 ani grupa II de munca?Multumesc.
Re: reducerea varstei de pensiopnare
Scris de: la pensie la data: 05/04/2011 1:44am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in august 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 19 ani in gr II i se acorda un spor de vechime de 4 ani si 9 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 36 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite ( cu conditii speciale sunt echivalate cei din gr I) si pentru un stagiu in aceasta grupa de 19 ani beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani conform careia poate iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in august 2011.
Re: reducerea varstei de pensiopnare
Scris de: tora-tora la data: 05/30/2011 1:23pm
Gen:M
Data nasterii:august 1950
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:19 ani grupa a II-a (conditii deosebite)
Intrebare:Am o mare rugaminte. Am fost la Casa de Pensii si am intrebat daca ,conform datelor prezentate (32 ani de cotizatie, din care 19 ani grupa conditii deosebite,deci 32 ani +4 ani = 36 ani vechime)as putea depune dosarul de pensionare cu reducerea varstei la 61 de ani (luna august). Raspunsul a fost negativ ( opus celui dat de Dvs. in mesajul anterior scris pe forum).Mi s-a explicat ca, conform Lg. 263/2010, trebuie sa am vechimea completa (35 de ani) si abia dupa aceea pot depune dosarul si mi se va acorda reducerea varstei de pensionare. Care este explicatia? Ceva s-a schimbat in legea noua data in 2011? Sau care este in final adevarul? Ce pot face? Trebuie sa imi completez anii de cotizatie (35) sau am dreptul anul acesta la pensie?In speranta ca m-am facut inteles,multumesc mult pentru ajutor
Re: reducerea varstei de pensiopnare
Scris de: la pensie la data: 05/31/2011 5:43am
Nu stim care este explicatia situatiei prezentate de dv.
Daca aveti stagiul de cotizare de 32 ani si a fost recunoscut stagiul de cotizare de 19 ani in gr II atunci raspunsul nostru anterior este corect datorita faptului ca art 37 alin (1) din normele de aplicare ale legii 263/2010 aprobate prin HG 257/2011 publicate in MO partea I 214/28 martie 2011 prevede :
“Stagiul complet de cotizare prevazut la art 53 alin (3) din lege cupride si :
…..
d) perioadele suplimentare acordate pentru activitatea desfasurata in gr a II …”
Atunci cel care a gresit este functionarul de la Casa de Pensii.
In acest caz parerea noastra este sa va adresati din nou Casei de Pensii mai aproape de data cand impliniti 61 ani si sa le explicati ca daca nu se accepta dosarul sa vi se comunice in scris pentru a va adresa cu o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii de pe langa Casa Nationala de Pensii sau Tribunalului de care apartineti, avand acest drept conform art 153 litera f din legea 263/2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1