Subiect "recalculare pensie" Deschis de tora-tora la data: 05/04/2011 10:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: tora-tora la data: 05/04/2011 10:44am
Gen:F
Data nasterii:august 1952
Stagiul de cotizare:28 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare:Multumesc anticipat pentru un raspuns lamuritor.Am urmatoarea situatie: sunt pensionata anticipat partial din mai 2010. In decizia de pensionare anticipata partial este trecuta si valoarea pensiei pentru limita de varsta (oct.2011,la 59 de ani si 2 luni.) Doresc sa stiu,in primul rand,daca pentru trecerea la pensionare definitiva trebuie facut o cerere sau trecerea se face automat, in al doilea rand doresc sa contest corectitudinea calcularii pensiei definitive(desi la dosar s-au depus toate adeverintele necesare ).Cum pot face acest lucru? Pot cere sa primesc modalitatea (nu stiu cum se numeste exact ) de calcul care a stat la baza cuantumului respectiv inainte de primirea pensiei definitive sau inainte ? Am sanse ,si care este procedura legala, pentru a obtine recalcularea pensiei la limita de varsta?In speranta ca m-am facut inteleasa, va multumesc mult.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 05/05/2011 3:43am
Trecerea la pensie pentru limita de varsta se face din oficiu (automat cum va exprimati dv) conform art 67 alin (2) din legea pensiilor 263/2010.
Inainte de abrogarea legii pensiilor 19/2000 Casa de pensii elibera un “Buleti de calcul” al pensiei, este adevarat ca in ultima perioada numai la cerere.
Dupa adoptarea noii legi a pensiilor 263/2010 (si a normelor de aplicare) nu am gasit nicio prevedere din care sa rezulte obligatia de a furniza buletinul de calcul si am inteles ca nu se elibereaza nici la cerere.
Contestarea modului de calcul a pensiei se poate face conform art 149 din legea 263/2010 in termen de 30 zile de la primirea deciziei, la Comisia Centrala de Contestatii care functioneaza pe langa Casa Nationala de Pensii (CNPP). Aceasta are termen de solutionare de 45 zile (conform art 150 alin 4 din legea 263/2010 ).Daca nu sunteti multumita de hotararea Comisiei Centrale de Contestatii puteti ataca aceasta la Tribunalul Teritorial in termen de 30 zile (conform art 151 alin 2 din legea 263/2010 ).
Re: recalculare pensie
Scris de: alexandru valentina la data: 02/04/2014 5:30am
Gen:
Data nasterii:22.12.1953
Stagiul de cotizare:40
Alte date: am avut spor de vechime si la calculul pensiei nu s-a tinut cont de acest spor
Intrebare: cota de contributie sociala s-a virat la salariul de incadrare plus sporul de vechime . Or asta nu rezulta la prima vedere , mai ales ca nu exista un buletin de calcul , nu exista nici o persoana din cadtrul acestei institutii care sa te abordeze si sa-ți faca o simulare , sa stii situ la ce te astepti.
Re: recalculare pensie
Scris de: Andriescu Ludmila la data: 04/25/2014 8:38am
Gen:Recalculare pensie de drept.
Data nasterii:21/02/1952
Stagiul de cotizare:31ani,4luni,29 zile
Alte date:
Intrebare:beneficiez de suma 63 de lei? Am esit la pensie de drept la virsta de 59 ani in anul 2011 luna februarie.
Beneficiez de acest drept in care sunt de recalculat acele 234000 dosare.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 04/28/2014 3:06am
Pentru Andriescu Ludmila
Beneficiaza de indicele de corectie conform art 170 din legea pensiilor 263/2010 cei care au iesit la pensie initial (prima oara) dupa 01 ianuarie 2011.
Deci daca dv ati iesit prima oara la pensie in februarie 2011 ati beneficiat sau veti beneficia de acest indice de corectie, care in cazul dv ar fi de 1,12.
Daca ati mai beneficiat de alt fel de pensie (anticipata sau de invaliditate) inainte de 01 ianuarie 2011 nu beneficiati de acest indice de corectie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1