Subiect "Grupele de munca" Deschis de Mihet Dorina la data: 05/04/2011 2:01pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Grupele de munca
Scris de: Mihet Dorina la data: 05/04/2011 2:01pm
Gen: Feminin
Data nasterii: 17.02.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Pana in anul 1997 am lucrat in Grupa I de munca la combinatul petrochimic Solventul din Timisoara timp de 17 ani. Conform noii legi a pensiei exista doar grupe speciale si grupe in conditii deosebite de munca. Cum pot afla in care din noile grupe se incadreaza fosta Grupa I de munca de la Solventul? Va multumesc anticipat!
Re: Grupele de munca
Scris de: la pensie la data: 05/05/2011 4:22am
Conform art 158 din legea 263/2010 stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca I si II inainte de aprilie 2001 se echivaleaza cu conditii deosebite cu exceptia celor prevazute in art 30 si anexele 2 (locuri de munca) si 3 (societati) din legea pensiilor 263/2010.
Deci pentru a afla cum a fost echivalat stagiul dv de gr I va puteti adresa angajatorului la care ati lucrat stagiul de cotizare in gr I sau analizand anexele de mai sus.
Noi a analizat anexa 3 si nu am gasit societatea Solventul Timisoara
In aceste conditii conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 17 februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si stagiul complet de cotizare de 32 ani.
Pentru stagiul de 17 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 17 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 17 august 2019 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 32 ani, inclusiv sporul de vechime pentru grupa de munca..
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 13,5%) in 17 februarie 2018 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 32 ani, inclusiv sporul de vechime pentru grupa de munca.
Re: Grupele de munca
Scris de: radu rodica la data: 09/26/2013 3:05am
Gen:
Data nasterii:8 12 1956
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:14 ani in gr I de munca,din care activitate in subteran cu peste 50% 8 ani
Intrebare:in ce an pot iesi la pensie fara penalitati si mai devreme cu 5 ani
Re: Grupele de munca
Scris de: la pensie la data: 09/30/2013 2:13am
Pentru Radu Rodica
Nu ati dat genul dupa nume am luat in calcul feminin.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 8 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu.
Daca ati lucrat in minerit cu mai mult de 50 % in subteran acest stagiu a fost echivalat cu conditii speciale.
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in gr I beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani
Daca tot stagiu in gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 14 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si va puteati pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Daca numai stagiul de 8 ani lucrat in gr I a fost echivalat cu conditii speciale si restul de 6 ani a fost echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si va puteati pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Daca tot stagiul de 14 ani lucrat in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 7 luni adica in 8 iulie 2014.
In ultima varianta aveti dreptul sa va pensionati imediat cu pensie anticipata partiala cu o diminuare sub 7 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1