Subiect "care e stagiul de cotizare pentru o persoana cu handicap grav de 33 ani" Deschis de Geta la data: 05/05/2011 6:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
care e stagiul de cotizare pentru o persoana cu handicap grav de 33 ani
Scris de: Geta la data: 05/05/2011 6:42am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna!
Sunt o persoana cu handicap grav gradul I, am 33 ani si am terminat o faculate de stat de 4 ani in 2011.As dori sa stiu cati ani as mai putea cotiza la casa de pensii pe baza unui contract de asigurare sociala pentru a ma putea pensiona in viitor?
Re: care e stagiul de cotizare pentru o persoana cu handicap grav de 33 ani
Scris de: la pensie la data: 05/06/2011 1:56am
Datele furnizate sunt insuficiente pentru a va putea da un raspuns exact. In primul rand era necesar sa precizati daca data dobandirii handicapului este anterioara facultatii iar facultatea a fost urmata la zi si absolvita.
Credem ca este oportun sa va adresati direct Casei de Pensii si atunci cand intentionati sa incheiati contractul de asigurare sociala iar functionarii acesteia va vor da raspuns la aceasta intrebare. Pentru informarea dv va putem preciza si noi urmatoarele:
1.Persoanele cu handicap grav au dreptul la pensie de invaliditate daca au pierdut cel putin 50 % din capacitatea de munca si sunt incadrate in unul din gradele de invaliditate de catre comisiile de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casele de Pensii, daca au realizat un stagiu de cotizare necesar dupa dobandirea handicapului astfel :
- Varsta intre 33 si 37 ani un stagiu de cotizare necesar de 5 ani si 6 luni
- Varsta intre 37 si 41 ani un stagiu de cotizare necesar de 7 ani.
2. Persoanele cu handicap grav nascute dupa ianuarie 1967 au dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 48 ani daca au realizat un stagiu de cotizare de minim 11 ani si 8 luni dupa data de dobandire a starii de handicap.
Re: care e stagiul de cotizare pentru o persoana cu handicap grav de 33 ani
Scris de: Geta la data: 05/06/2011 6:46am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Facultatea am urmat-o la zi, la stat si am absolvit-o , iar handicapul l-am dobandit in vacanta de vara, dupa primul an de facultate, la 19 ani.As dori sa stiu daca pot incheia un contract de asigurare la casa de pensii pentru doar un an si 6 luni, pentru a face stagiul de cotizare de 5 ani si sase luni cerut, pentru ca apoi sa ma pot pensiona.
Ma mai incadrez in acei 5 ani si 6 luni daca sunt nascuta in 1978?

Va multumesc
Re: care e stagiul de cotizare pentru o persoana cu handicap grav de 33 ani
Scris de: la pensie la data: 05/07/2011 8:42am
Insistam sa va adresati Casei Teritoriale de Pensii care va analiza certificatul dv de handicap care contine si data dobandirii handicapului in functie de care se calculeaza stagiul de cotizare realizat dupa dobandirea handicapului.
Daca dupa data de dobandire a handicapului consemnata in certificat ati mai urmat facultatea 3 ani numai acest stagiu se ia in calculul stagiului necesar de 5 ani si 6 luni si in acest caz mai aveti nevoie de un stagiu de 2 ani si 6 luni. Contractul de asigurare sociala se poate incheia pentru orice perioada doriti dv (aveti nevoie).
La incheierea contractului de asigurare sociala atrageti atentia functionarului care incheie contractul ca il incheiati cu scopul realizarii stagiului necesar obtinerii pensiei de invaliditate.
Deasemeni trebuie sa va interesati daca starea capacitatii dv de munca va permite incadrarea in unul din gradele de invaliditate deoarece starea de handicap nu determina incadrarea automata intr-un grad de invaliditate ci pentru aceasta trebuie sa va adresati comisiei de expertizare a capacitatii de munca,
Re: care e stagiul de cotizare pentru o persoana cu handicap grav de 33 ani
Scris de: ioan sandru la data: 08/18/2011 4:11am
Gen:m
Data nasterii:10.12.1954
Stagiul de cotizare:31
Alte date:persoana cu handicap accentuat
Intrebare:anulin care ma pot pensiona
Re: care e stagiul de cotizare pentru o persoana cu handicap grav de 33 ani
Scris de: la pensie la data: 08/19/2011 7:52am
Pentru Ioan Sandru
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap, in 10 decembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Daca ati lucrat un stagiu de cotizarede 23 ani si 4 luni dupa incadrarea in gradul accentuat de handicap aveti dreptul la reducerea cu pana la 10 ani a varstei de pensionare si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta imediat.
Re: care e stagiul de cotizare pentru o persoana cu handicap grav de 33 ani
Scris de: camelia la data: 04/10/2013 5:13am
Re: care e stagiul de cotizare pentru o persoana cu handicap grav de 33 ani
Scris de: la pensie la data: 04/10/2013 5:41am
Pentru Camelia
Reveniti si va explicati ce doriti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1