Subiect "pensie" Deschis de Gica la data: 05/06/2011 3:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Gica la data: 05/06/2011 3:12am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Acum 2 saptamani mi-ati raspuns in felul urmator:

[i]Am depus dosarul de pesnie anticipata partiala ,iar dupa 2 luni mi-a venit decizia
1.Daca a venit decizia este obgligatoriu sa inceteze raporturile de munca?
2.Daca intre timp m-am razgandit pot sa mai lucrez o perioada
3.Decizia pe care o primeste angajatul acasa trebuie trasnmisa angajatorului?sau acesta primeste la randul lui o decizie?
Actiuni: Raspunde aici Comenteaza cu ghilimele acest mesaj
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/22/2011 7:45am
1. La primirea deciziei de pensie anticipata partiala nu este obligatorie incetarea activitatii.
2. Daca nu incetati activitatea la primirea deciziei de pensionare anticipata partiala trebuie sa stiti ce decurge din aceasta optiune si anume :
- Pana la incetarea activitati si depunerea dovezii de incetarea a activitatii pensia anticipata partiala este suspendata.
- In cazul ca ulterior incetati activitatea si depuneti o dovada in acest sens la Casa de pensii, este introdusa in plata pensia anticipata partiala calculata prin decizia primita, fara a se mai face recalcularea pensiei cu perioada lucrata dupa data depunerii dosarului pentru pensia anticipata partiala. Aceasta perioada se ia in calcul numai la pensia pentru limita de varsta.
3. Angajatorul nu primeste decizie de pensionarea dv.[/i]

Angajatorul invoca art 56 lit. d cod munca si ma obliga sa ies la pensie anticipata partiala,este corect?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/07/2011 8:04am
Nu este corect.
Art 56 litera d din legea 53/2003 modificat prin legea 49/2010 prevede urmatoarele :
Contractul individual de munca existent inceteaza de drept :
………………………
d. la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare
Desi dv va feriti sa ne dati data de nastere pentru a va putea calcula varsta standard de pensionare suntem convinsi ca nu indepliniti conditia de varsta standard de pensionare pentruca in acest caz ati avea dreptul la pensie pentru limita de varsta nu de pensie anticipata partiala.
Va puteti calcula singura varsta standard de pensionare introducand data de nastere in programul de la pagina de pe site-ul nostru pe care o gasiti la adresa:
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
Re: pensie
Scris de: Gica la data: 05/08/2011 3:58am
dar observ ca in noua modificare adusa legii 53/2003,prin legea 40/2011
la art 56 lit.d se prevede:
"d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;"

se pare ca angajatorul are dreptate.nu este asa?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/09/2011 4:30am
Da, in acest caz angajatorul are dreptate, adica poate decide incetarea contractului de munca la primirea deciziei de pensie anticipata partiala. Din legislatia pensiilor nu cunoastem o prevedere care sa oblige Casa de Pensii sa anunte angajatorul.
Ne pare rau pentru raspunsul anterior gresit. Explicatia este ca noi nu urmarim si legislatia muncii si modificarile ei decat daca ajungem in mod indirect la aceste modificari asa cum este si in cazul de fata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1