Subiect "pensie" Deschis de Marian la data: 05/06/2011 4:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Marian la data: 05/06/2011 4:40am
Gen:M
Data nasterii:09.04.1951
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:Am 14 ani gr.II de munca, ani inregistrati in carnetul de munca , conform HG 1223/90 si Ordinului 50/90.Am lucrat ca primitor-distribuitor si merceolog in cadrul TCEIF (diverse santiere din tara),EELIF, SNIF, ANIF . Cu ocazia unei simulari cu privire la indeplinirea conditiilor de pensionare , Casa Teritorila de Pensii de care apartin m-au informat ca cei 14 ani de gr.II nu se iau in cosiderere.DE CE? Multumesc anticipat pentru raspuns
Re: pensie
Scris de: Marian la data: 05/09/2011 3:35am
la pensie :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 14 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni.
Pentru stagiul de 23 ani in gr II i se acorda un spor de vechime de 5 ani si 9 luni care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 31 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 23 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani conform careea puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani si 7 luni adica in 14 iunie 2012..


"Sigur acesta este raspunsul la intrebarea mea???????"[/b]
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/09/2011 4:09am
Regretam ca la postarea raspunsului dv s-a produs o eroare.
Raspunsul nostru la intrebarea dv era : Ne pare rau dar nu va putem raspunde la aceasta intrebare si pentru aceasta trebuie sa va adresati angajatorului sau Casei de Pensii pentruca numai ei stiu cauzele pentru care nu se recunoaste stagiul de cotizare in grupa de munca. Nerecunoasterea stagiului in grupa de munca nu este o regula generala ci in cazul dv probabil a fost facuta o eroare la incadrarea locului dv de munca in grupa II de munca.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 09 aprilie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Daca este recunoscut pentru stagiul de 14 ani in gr II i se acorda un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiu de cotizare si de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1