Subiect "Completare vechime" Deschis de Elena Ghinea la data: 05/12/2011 10:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Completare vechime
Scris de: Elena Ghinea la data: 05/12/2011 10:25am
Gen:F
Data nasterii:06.05.1956
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare: Sunt pensionata de invaliditate gr.2 nerevizuibil, cu dat de 16.02.2010. Ultimul serviciu avut a fost de un an (01.08.2008-01.08.2009) la o societate particulara din Drobeta Turnu Severin (eu fiind din Bucuresti). La pensionare, am cerut de la Sectia Financiara din Tr.Severin Fisa fiscala cu veniturile abtinute in perioada lucrata. Dupa un timp am primit prin posta situatia solicitata, dar fara ultima luna ( adica numai pe 11 luni ), cu motivarea ca aceasta ultima luna nu a fost inca contabilizata de Sectia financiara. Dupa un an am revenit cu solicitatrea si pentru aceasta ultima luna (suma este de 20 000 Ron), dar mi s-a raspuns ca nu mai au voie sa elibereze aceste adeverinte de venit decit la solicitarea casei de pensii. Am explicat celor de la casa de pensii situatia in care ma aflu, dar acestia sustin ca-i treba mea aducerea de noi dovezi din care sa rezulte ca am lucrat si unde. Ce ma sfatuiti sa fac ?? Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Re: Completare vechime
Scris de: la pensie la data: 05/13/2011 8:29am
Opinia noastra este ca ati procedat gresit.
Sumele pentru care a fost platita contributie de asigurari sociale precum si contributiile de asigurari sociale platite dupa 01 aprilie 2001 au fost transmise pe suport electronic la Casa Nationala de Pensii si au fost introduse in arhiva electronica a acesteia, dupa codul numeric personal al dv.
Astfel daca cereati “Situatia stagiului de cotizare dupa aprilie 2001” la Casa de Pensii de sector de care apartine domiciliul dv primeati aceste sume.
Deoarece suma la care va referiti exista deja in arhiva Casei de pensii nu sunteti obligata sa prezentati adeverinta pentru introducerea ei in calculul pensiei ci numai cererea pentru recalcularea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1