Subiect "stagiu, demersuri" Deschis de Gabriela M la data: 05/12/2011 11:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu, demersuri
Scris de: Gabriela M la data: 05/12/2011 11:36am
Gen: F
Data nasterii: 16/12/1977
Stagiul de cotizare: 15 ani (din care 4 ani studii universitare, 1 an 3 luni CIC - concediu ingrijire copil, in derulare)
Alte date:
Intrebare:
Prin amabilitatea dvs va rog sa ma sprijiniti cu urmatoarele informatii:
- daca in conditiile mentionate mai sus (de stagiu si varsta) ma incadrez in stagiul de cotizare necesar pentru acordarea pensiei de invaliditate;
- daca, pe perioada concediului de ingrijire copil, pot face demersuri pentru incadrarea in grad de invaliditate si pentru acordarea pensiei de invaliditate (la finalizarea CIC).

Va multumesc anticipat pentru informatiile dvs care mi-ar fi de mare folos in acest moment.
Re: stagiu, demersuri
Scris de: la pensie la data: 05/13/2011 8:48am
Pentru a primi pensie de invaliditate trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii :
- Sa fiti incadrata in unul din gradele de invaliditate I, II sau III, de catre medicul specializat in expertiza medicala a capacitatii de munca din cadrul Casei Nationale de Pensii (CNPP)
- Pentru varsta intre 33 si 37 ani se mai pune conditia sa aveti un stagiu de cotizare de minim 11 ani pe care o indepliniti.
- Pentru evaluarea capacitatii de munca cererea si documentele medicale se depun la cabinetul de expertiza medicala a capacitatii de munca din cadrul Casei Teritoriale de Pensii de care apartine domiciliu dv si poate fi depusa si in perioada in care beneficiati de concediu de ingrijire copil.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1