Subiect "pensii" Deschis de mark la data: 05/13/2011 1:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensii
Scris de: mark la data: 05/13/2011 1:47am
Gen:m
Data nasterii:20.07.1951
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:vreau sa ies la pensie anticipat partial in acest an si m-ar interesa procentul de penalizare avand si 6 ani lucrati in grupa a 2 a .Nu se scade din penalizare anii lucrati peste cei 35 de ani?
Re: pensii
Scris de: la pensie la data: 05/14/2011 6:51am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in 20 iulie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si si stagiul minim de cotizare de 15 ani..
Pentru stagiul de cotizare de 6 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 6 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an conform careea puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 20 iulie 2015..
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata la varsta de 60 ani adica in 20 iulie 2011.
Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare si nu depinde de numarul de ani cu care depasiti stagiul complet de cotizare daca acestia sunt sub 8 ani, in schimb se scade din penalizare 1 an cu care se reduce varsta de pensionare pentru stagiul in grupa de munca. Astfel daca cereti pensie anticipata partiala in 20 iulie 2011 diminuarea pensiei anticipate partiale se face numai pentru 4 ani (48 de luni) si va fi de 36 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1