Subiect "lamuriri" Deschis de Dumitrescu Maria la data: 05/13/2011 5:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamuriri
Scris de: Dumitrescu Maria la data: 05/13/2011 5:53am
Gen:F
Data nasterii:7 sept.1948
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:Angajata la un institut de cercetare ca cercetator grad I.M-am interesat si mai pot fi mentinuta in functie, conform legii cercetarii 319/2003 cu acordul anual al consiliului stiintific.
Intrebare:Va multumesc pentru raspunsul dat la intrebarea din 05/10/2011.
Am o nelamurire:
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere, am dreptul la pensie pentru limita de varsta din 07 iulie 2006, la varsta standard de pensionare de 57 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 25 ani si 10 luni.
De ce pe site-ul Lapensie.com zice ca in aceasta luna se iese la pensie fara reduceri cu: varsta standard de pensionare 59 ani si o luna pentru femei si stagiul standard complet de cotizare 28 ani si 2 luni?
Va mutumesc anticipat pentru raspuns,
M. Dumitrescu
Re: lamuriri
Scris de: la pensie la data: 05/14/2011 7:59am
Aveti dreptate ca formularea de pe site poate creea confuzii insa am ales aceasta formulare scurta din motive de spatiu.
O indicatie mai completa ar suna cam asa
In aceasta luna pot iesi la pensie pentru limita de varsta
- femeile la care se deschide dreptul la pensie, fara reducerea varstei de pensionare, la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna cu stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni adica cele nascute in luna aprilie 1952.
- femeile la care dreptul de pensie a fost deschis anterior acestei luni cu varste standard de pensionare si stagii complete de cotizare mai mici si nu au iesit la pensie atunci cand s-a deschis dreptul la pensie
- femeile care au varste standard de pensionare si stagii complete de cotizare mai mari dar beneficiaza de reducerea varstei de pensionare conform legii
Si aceasta formulare nu ar avea in vedere numai pensia pentru limita de varsta si numai pentru femei si mai sunt pensiile anticipata, anticipata partiala, pentru incapacitate de munca si de urmas care sunt explicate pe multe pagini pe site.
Credeti ca puteam fi mai expliciti ?
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1