Subiect "Pensia anticipata partial." Deschis de Mustata Sita la data: 05/17/2011 8:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia anticipata partial.
Scris de: Mustata Sita la data: 05/17/2011 8:40am
Gen:F
Data nasterii:14-05-1957.
Stagiul de cotizare:35 ani si 5 luni
Alte date:5 ani si 1 luna grupa 2-a.
Intrebare:Data la care as putea iesi la Pensia anticipata sau Pensia anticipata partiala?.
Re: Pensia anticipata partial.
Scris de: la pensie la data: 05/18/2011 1:44am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in 14 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 5 ani in gr II beneficiati de spor de vechime de 1 an si 3 luni, care se cumuleaza la stagiul de cotizare si obtineti un stagiu total de cotizare de 36 ani si 8 luni
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 5 ani nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta este mai mic decat limita minima de 6 ani pentru care se acorda reducere.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala , diminuata cu 45 % la varsta de 55 ani si 9 luni adica in 14 februarie 2013 daca atunci stagiul de cotizare (inclusive sporul de vechime pentru grupa de munca) este mai mic de 38 ani si 9 luni iar daca lucrati in continuare si realizati acest stagiu atunci puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1