Subiect "Determinare vechime gr 2 pentru pensionare limita varsta" Deschis de Maria Mihaiu la data: 05/18/2011 7:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Determinare vechime gr 2 pentru pensionare limita varsta
Scris de: Maria Mihaiu la data: 05/18/2011 7:46am
Gen:F
Data nasterii:24.06.1952
Stagiul de cotizare:31 ani,lucrati efectiv
Alte date:In perioada 1984-1990,am lucrat in sectorul zootehnic,Asociatia economico-intercooperatista Ciocarlia,pentru cresterea si ingrasarea tineretului taurin,in functia de sef contabil.
Intrebare: Pentru aceasta perioada (1984-1990)pot fi beneficiara a Ord 50/1990,Anexa 2,Gr.2?Ma incadrez in grupa a 2-a? si cum trebuie sa procedez?
Multumesc
Re: Determinare vechime gr 2 pentru pensionare limita varsta
Scris de: la pensie la data: 05/19/2011 4:07am
Incadraea in locutile de munca conform Ordinului Muncii nr 50/1990 nu s-a facut pe functii ci pe persoane si locuri de munca de catre conducerile unitatilor impreuna cu sindicatele, avandu-se in vedere conditiile la locul de munca, suprasolicitarile fizice sau nervoase, etc.
In acest scop angajatorul a intocmit o documentatie cu determinari de noxe si microclimat la locurile de munca si cu avizele necesare de la organele din Ministerul Sanatatii, abilitate sa dea aceste avize.
Deci pentru a primi raspuns la intrebarea dv trebuie sa va adresati angajatorului unde ati lucrat acest stagiu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1