Subiect "calcul pensie" Deschis de maria la data: 05/19/2011 1:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: maria la data: 05/19/2011 1:52am
Gen:f
Data nasterii:21,11,1955
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:in programul dvs de calcul al pensiei punctajul pentru pensia suplimentara se calculeaza automat sau nu?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/19/2011 8:59am
Da, in programul nostru de calcul pensie punctajul pentru contributia la pensie suplimentara inainte de aprilie 2001 se calculeaza automat si este inclus in punctajul total fara a mai fi evidentiat separat.
Am verificat si noi datele introduse in program de dv si avem urmatoarele observatii :
1. In pagina de intrare ati introdus punctaje pentru asigurari sociale si pentru stagiul in grupa de munca. Daca aceste punctaje au fost luate din decizia primita intre timp de la Casa de pensii este in regula daca le-ati calculat dv nu putem aprecia daca au fost calculate corect deoarece nu avem elementele necesare.
2. Sporul de vechime este introdus corect pana in martie 1992.
3. Ati introdus sporuri si dupa aprilie 1992 si daca acesta nu sunt incluse in salariu introducerea lor separata este corecta.
4. in perioada mai – decembrie 2010 ati introdus salarii foarte mici si fiind sub salariul minim pe economie nu cunoaste explicatia lor.
5. Pentruca programul nostru de calcul face calculul conform legii 19/2000 pentru a face corectia pentru calculul conform legii 263/2010 refaceti calculul final astfel:
-Calculati punctajul pensiei prin impartirea punctajului total la 30, 25000 ani nu la 30 ani cum a facut programul.
- Calculati pensia inmultind punctajul pensiei, calculat mai sus, cu valoarea punctului de pensie 732.80 lei.
6. Daca pensia de care ati beneficiat nu este pensie pentru limita de varsta sau de invaliditate ci anticipata partiala programul a calculat pensia nediminuata si trebuie sa-i aplicati dv diminuarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1