Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de nicolae63 la data: 05/30/2011 1:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: nicolae63 la data: 05/30/2011 1:20am
Gen:feminin
Data nasterii:13.10.1955
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:concediul medical de 90 zile dat de Inst. Panduri pana la 03 06 crt
Intrebare:care sunt pasii pentru pensionare, avand in vedere ca
In septembrie 2010. am fost operata artroscopic la genunchiul drept, pentru o leziune completa LIAE, dezinsertie capsulo bazala corn posterior menisc intern, operata (sutura meniscala) si menisc extern discoid, operat pin meniscectomie partiala
La data de 04 martie 2011, am depasit cele 183 zile de
concediu medical, iar Institutul National de Expertiza a Capacitatii de Munca – Panduri, mi-a prelungit concediul medical cu 90 de zile.
Intrucat ma deplasez greu, iar cele 90 zile de concediu
medical se sfarsesc la inceputul lunii viitoare, va rog sa aveti bunavointa sa ma indrumati in privinta urmatorilor pasi concreti ce mai sunt de facut pentru emiterea deciziei de pensionare de invaliditate, avand in vedere ca acest subiect este tabu si pastrat ca un adevarat secret de stat atat de doctori si cei de la casa de pensii
Cu deosebita consideratie,
Nicolae N.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/30/2011 3:27am
Ne pare rau ca desi dati foarte multe informatii medicale acestea sunt inutile intelegerii situatiei dv in privinta stadiului la care ati ajuns si ce demersuri ati intreprins pana in prezent pentru determinarea capacitatii de munca si incadrarea intr-un grad de invaliditate.
Demersurile pentru obtinerea pensiei de invaliditate sunt enumerate incepand cu art 68 din legea pensiilor 263/2010 sau incepand cu art 82 din Normele de aplicarea ale legii pensiilor 263/2010 acestea in rezumat sunt:
1 Depunerea unei cereri pentru stabilirea capacitatii de munca la cabinetul de expertiza medicala de pe langa Casa de pensii de care apartineti insotita de urmatoarele acte :
- act de identitate
- documentele medicale din care sa rezulte afectiunile si stadiul evolutiv al bolii.
- adeverinta eliberata de angajator din care sa rezulte numarul de zile de concediu medical cumulate in ultimile 12/24 luni
- documente din care sa rezulte cauza invaliditatii si a datei aparitiei acesteia.
2 Dupa depunerea acestor documente medicul expert stabileste data experizei privind capacitatea de munca.
3. In cadrul expertizei medicale se face incadrarea in gradul de invaliditate sau continuarea investigatiilor la un institut de specialitate in determinarea capacitatii de munca si a tratamentului recuperator.
Noi credem ca dv sunteti in acest stagiu si pentru continuare trebuie sa reveniti la comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii, de care apartine domiciliul dv, pentru incadrarea in gradul de invaliditate si acordarea pensiei de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1