Subiect "intrebare" Deschis de v.serbu la data: 05/31/2011 12:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: v.serbu la data: 05/31/2011 12:41am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: pensionat din sistemul de aparare.
Intrebare:
1.pot imbunatatii punctajul in segmentul "civil" (am lucrat ca functionar public inainte de a deveni militar )?
2.pot cumula pensia cu salariu ?
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 06/01/2011 1:01am
Situatia dv nu este prezentata clar si nu putem raspunde nici noi clar, dv putand da unele informatii care nu pot fi clasificate confidentiale cum ar fi data nasterii, data pensionarii si tipul pensiei
In aceste conditii suntem obligati sa facem presupuneri fara a putea acoperi toate variantele.
Astfel presupunem ca aveti pensie militara de stat primita inainte de iulie 2010 si care conform legii 119/2010 a fost integrata in sistemul public de pensii si a devenit pensie pentru limita de varsta in intelesul legii 19/2000 si recalculata conform acesteia.
In acest caz aveti dreptul sa cereti recalcularea pensiei pentru luarea in calcul a stagiilor de cotizare nevalorificate la recalcularea pensiilor militare inclusive din domeniu public.
Puteti cumula pensia cu salariu daca pensia dv este considerata pensie pentru limita de varsta in intelesul legii pensiilor din sistemul public de pensii. Nu puteti cumula pensia cu salariu daca pensia militara a fost pensie de invaliditate si a fost asimilata pensiei de invaliditate din sistemul public de pensii cu exceptia pensiei de invaliditate de gr III.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1