Subiect "calcul pensie" Deschis de manuela la data: 06/01/2011 4:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: manuela la data: 06/01/2011 4:34am
Gen:m
Data nasterii:31.12.1955
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:mediu toxic 28 ani
Intrebare:in ce grupa se incadreaza lucrul in mediu toxic(tipograf)? ce reduceri sunt? care este data de pensionare?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/02/2011 8:29am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 31 decembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Reducerea varstei de pensionare se face pentru stagii in grupele de munca iar mediu toxic nu este grupa de munca
Locurile de munca din industria poligrafica puteau fi incadrate conform Ordinului Ministrului Sanatatii 50/1990 in grupa II de munca daca angajatorul a intocmit demersurile necesare. Deci despre aceasta incadrare va interesati la angajatorul la care a lucrat acest stagiu
Pentru stagiul de 28 ani in gr II i s-ar acorda un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiu de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 28 ani ar beneficia de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni conform careia poate iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 31 iunie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1