Subiect "Determinare spor vechime" Deschis de Dan Ioan la data: 06/19/2011 1:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Determinare spor vechime
Scris de: Dan Ioan la data: 06/19/2011 1:52pm
Gen:Masculin
Data nasterii:3 august 1949
Stagiul de cotizare:38 ani si 4 luni
Alte date: facultate 1967-1972, armata sept '72-martie '73
Intrebare: Programul de estimare a pensiei va adauga sporul de vechime primit pana in 1991 cand a fost comasat in salariul de baza mentionat in cartea de munca? Care va fi coeficientul de diminuare a pensiei in cazul meu?
Cu stima,
Dan Ioan
Re: Determinare spor vechime
Scris de: la pensie la data: 06/20/2011 2:01am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 03 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni.

Programul de calcul pensie de pe site-ul nostru nu calculeaza automat sporul de vechime ci acesta trebuie sa-l determinati dv asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime” si sa-l introduceti in coloana sporuri in %. Legislatia a prevazut includerea sporului de vechime in salariu incepand cu 01 aprilie 1992.
Daca aveti dificultati ne cereti sprijinul
Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare adica depinde de data la care ati cerut sau veti cere aceasta, data pe care nu ati comunicat-o.
Daca ati cerut sau veti cere pensie anticipata partiala in iunie 2011 (dupa 03 iunie) diminuarea pensiei va fi calculate pentru 36 luni si va fi de 27%.
Re: Determinare spor vechime
Scris de: Dan Ioan la data: 06/20/2011 2:58am
la pensie :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 03 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni.

Programul de calcul pensie de pe site-ul nostru nu calculeaza automat sporul de vechime ci acesta trebuie sa-l determinati dv asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime” si sa-l introduceti in coloana sporuri in %. Legislatia a prevazut includerea sporului de vechime in salariu incepand cu 01 aprilie 1992.
Daca aveti dificultati ne cereti sprijinul
Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare adica depinde de data la care ati cerut sau veti cere aceasta, data pe care nu ati comunicat-o.
Daca ati cerut sau veti cere pensie anticipata partiala in iunie 2011 (dupa 03 iunie) diminuarea pensiei va fi calculate pentru 36 luni si va fi de 27%.


Va multumesc mult pentru raspuns. Rezulta deci ca nu are importanta, in cazul pensiei anticipate partiale faptul ca am depasit stagiul de cotizare de 34 ani si 8 luni (eu am 38 de ani si 4 luni) si penalizarea va fi de 27%? (eu voi iesi la pensie la 1 august 2011). O ultima intrebare. Am observat ca in pagina principala de calcul, alaturi de punctajul total rezultat prin calcul mai sunt doua casute cu puncte pentru facultate si stagiul militar. In ce conditii se adauga puncte in acele casute?
Cu stima,
Dan Ioan
Re: Determinare spor vechime
Scris de: la pensie la data: 06/20/2011 4:25am
Diminuarea pensiei anticipate conform legii actuale 263/2010 nu mai tine cont de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare cum a facut legea veche a pensiilor 19/2000. Numai daca ati fi depasit cu 8 ani stagiul complet de cotizare aveati dreptul la pensie anticipata nediminuata.
Am introdus rubricile cu punctaje suplimentare pentru facultate si stagiul militar pentru usurarea introducerii datelor pentru cei care cunosc aceste punctaje.
In cazul dv care nu le cunoasteti treceti in caseta cu inceperea activitatii profesionale data inceperii facultatii adica 01 octombrie 1967 iar pe perioada facultatii (inclusiv vacanta) selectati codul “F” fara a completa salariu in coloana de salarii. Procedati identic pe perioada stagiului militar selectand codul”S” fara salarii.
Daca vreti sa cunoasteti aceste punctaje le puteti vizualiza facand click pe “Datele introduse” fara a le transfera in casetele discutate.
Referitor la data de iesire la pensie anticipata daca mai puteti sa o modificati va sugeram sa o cereti la 03 august 2011 deoarece amanand cu 2 zile diminuarea pensiei scade cu 0,75 % adica de la 26,25% (pentru 01 august la 25,50% (pentru 03 august)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1