Subiect "Cotizare suplimentara la bugetul de pensii" Deschis de Cristina la data: 06/20/2011 3:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cotizare suplimentara la bugetul de pensii
Scris de: Cristina la data: 06/20/2011 3:52am
Gen:F
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua!

Am angajat-o de curand pe mama pe firma mea si va rog mult sa ma lamuriti daca poate cotiza suplimentar la bugetul pentru pensii pentru a-si pastra acelasi nivel al contributiilor asa cum i se platea la locul de munca anterior. Care este modalitatea de cotizare suplimentara? Se face un contract direct cu Casa? Salariul brut mai mic o va afecta la calculul pensiei chiar daca va plati suplimentar la bugetul de asigurari?

Multumesc mult
Re: Cotizare suplimentara la bugetul de pensii
Scris de: la pensie la data: 06/20/2011 5:24am
In primul rand credem ca trebuie sa analizati legislatia muncii si in functie de statutul firmei dv si al formei de angajare a mamei dv vedeti ce contributii trebuie sa platiti pentru ea printre care si contributia de asigurari sociale (CAS).
Daca nu sunteti obligata sa platiti CAS puteti incheia cu Casa de Pensii un contract de asigurare sociala in cadrul caruia platiti lunar o contributie minima care se stabileste anual (in anul 2011 aceasta este de 222 lei)
Apoi trebuie sa analizati ce doriti sa obtineti adica :
- Opinia noastra este sa excludeti plata unei contributii mai mare, care sa ii asigure un punctaj anual echivalent cu cel anterior pentruca trebuie sa platiti CAS 31.50 % din salariul avut anterior iar eficienta economica a acestei investitii financiare este mai mica decat deschiderea unui depozit la banca, in care sa depuneti la termen o suma egala. In cazul depozitului are si avantajul retragerii sumei integrale la dorinta.
Daca mama dv doreste sa iese la pensie anticipata sau anticipata partiala la varsta prevazuta de legea 263/2010 si nu are stagiul complet de cotizare atunci este utila incheierea cu Casa de Pensii a unui contract de asigurare sociala dar numai pentru perioada care lipseste din stagiul de cotizare necesar pentru deschiderea dreptului la pensie anticipata sau anticipata partiala si numai pentru contributia minuma..
Deoarece nu ati precizat data de nastere a mamei dv ci numai anul nasterii nu va putem preciza decat ca puteti determina pe site-ul nostru varsta (data) la care mama dv are dreptul la pensie pentru limita de varsta, anticipata sau anticipata partiala introducand data de nastere in programul de la adresa :
http://www.lapensie.com/virsta-pensionare-legea-unitara.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1