Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de marcuta alexandru la data: 06/20/2011 5:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: marcuta alexandru la data: 06/20/2011 5:16am
Gen:m
Data nasterii:21 septembrie 1952
Stagiul de cotizare:25 ani 2 luni
Alte date:am vechime 25 ani si 2 luni ,din care 17 ani gr.I
Intrebare:pot beneficia de pensie anticipata?daca DA...cand?
Am incercat sa iau legatura cu fosta intreprindere la care am lucrat 17 ani in grupa a I-a ,dar s-a desfiintat.
Mentionez ca am lucrat 17 ani la fosta Intreprindere Navala Constanta,vechea Energie..la sectia cazangerie ,ca sudor
in conditii foarte grele..de acolo m-am si imbolnavit.
Pot beneficia de pensionare indiferent care ar fi?
Va multumesc anticipat pt raspuns.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 06/20/2011 7:21am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 21 septembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care a lucrat stagiul in grupa I de munca sau de la cel care a preluat arhiva dupa desfiintarea angajatorului, de la care trebuie sa obtineti si o adeverinta care sa dovedeasca stagiul in gr I.
Noi presupunem ca a fost echivalat cu conditii deosebite.
Pentru stagiul de 17 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare cumulat eventual cu stagiul asimilat pentru stagiu militar. In cazul in care aveti un stagiu asimilat pentru stagiul militar de minim 1 an si 4 luni realizati stagiul de cotizare complet de 35 ani
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 17 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 8 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta si in prezent daca aveti stagiul de cotizare de 35 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca si stagiul asimilat pentru stagiu militar).
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 17 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in 21 martie 2014 daca aveti stagiul de cotizare de 35 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca si stagiul asimilat pentru stagiu militar).
In varianta 2 aveti dreptul la pensie anticipata partiala (diminuata cu 45 %) la varsta de 60 ani adica in 21 septembrie 2012 numai in conditia ca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca dar fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru stagiu militar) .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1