Subiect "Am fost trecuta din gradul 2 in gradul 3 de invaliditate; as vrea sa stiu care va fi cuantumul pensiei" Deschis de Stoica Ileana la data: 06/20/2011 12:39pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Am fost trecuta din gradul 2 in gradul 3 de invaliditate; as vrea sa stiu care va fi cuantumul pensiei
Scris de: Stoica Ileana la data: 06/20/2011 12:39pm
Gen:F
Data nasterii:08.03.1955
Stagiul de cotizare:24 ANI 10 LUNI SI 27 ZILE
Alte date:pensionara de invaliditate din 04.02.2003, data la care aveam stagiul de cotizare de 24 ani 10 luni si 27 zile
Intrebare:La recenta examinare a dosarului de catre comisia medicala m-i s-a schimbat gradul de invaliditate din gradul 2 in gradul 3, cu toate ca am prezentat aceleasi documente medicale care atesta ca boala mea nu s-a ameliorat ci dimpotriva s-a agravat.
Intrebarea mea este ; cum se va calcula cuantumul pensiei si cam cat va fi pensia mea in viitor.
In prima decizie de pensionare este inserat faptul ca am; numar puncte realizate 19.96586
puncatajul mediui 0,66553
valoarea punctuuli de epnsie 2265701
multumesc
Re: Am fost trecuta din gradul 2 in gradul 3 de invaliditate; as vrea sa stiu care va fi cuantumul pensiei
Scris de: la pensie la data: 06/21/2011 6:54am
Nu avem toate datele sa va facem un astfel de calcul exact si nici nu intra in statutul site-lui sa facem calculul pensiei insa vom incerca sa facem o estimare.
La calculul anterior al pensiei de invaliditate vi s-a acordat un stagiu potential de cca 5 ani si 1 luna pentru care vi s-a acordat suplimentar un punctaj de 3,05 puncte.
La acalculul de acum nu vi se mai acorda stagiu potential si se ia in calcul perioada cat ati primit pensie de invaliditate cu valoarea pensiei in loc de salariu. Acest mod de calcul duce la diminuarea punctelor realizate la cca 18,79 a punctajului mediu la cca 0,6265 si a valorii pensiei la cca 459 lei adia pensia va fi diminuata cu cca 28 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1