Subiect "Pensie militara" Deschis de Costel la data: 06/21/2011 8:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie militara
Scris de: Costel la data: 06/21/2011 8:25am
Gen:M
Data nasterii:21.11.1961
Stagiul de cotizare:15.08.1980-19.10.1980-salariat civil,grupa a 2-a de munca in procent de 100%
24.10.1980-14.04.1982-militar in termen
22.04.1982-30.06.1994-salariat civil,grupa a 2-a,in procent de 80%
01.06-1994-pana in prezent,subofiter de jandarmi,grupa speciala.
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am trimis datele foarte explicit,cu toate perioadele lucrate si categoriile in care am activat.As dori sa stiu cand pot iesi la pensie la limita de varsta sau daca nu intrunesc conditiile,de la ce data pot beneficia de pensie anticipata.Aceste date pe care le trimiteti beneficiez de ele in calitate de militar activ.Dar daca in urma uor disponibilizari,care se preconizeaza in Ministerul de Interne,imi pierd calitatea de militar,deci voi avea calitatea de civil,care ar fi datele de iesire la pensie pentru limita de varsta sau anticipat.Sau chiar si daca sunt disponibilizat pot iesi la pensie avand tot calitatea de militar.Ar trebui,cred cu ,ca daca intrunesc conditiile de pensionare sa ma pensionez cat sunt militar,altfel,ca civil,in eventualitatea unor disponibilizari,ar trebui sa mai astept cam multi ani.Va multumesc frumos pentru atentie si anticipat pentru raspuns...
Re: Pensie militara
Scris de: la pensie la data: 06/22/2011 1:57am
Gen:
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, daca la data iesirii la pensie aveti statut de jandarm, in 21 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 23 ani si 11 luni si stagiul in specialitate de 16 ani si 11 luni.
In prezent aveti urmatoarea situatie :
- un stagiu de cotizare de 29 ani si 4 luni
- un stagiu asimilat pentru stagiu militar de 1 an 5 luni si 20 zile.
- un stagiu in specialitate de 18 ani si 5 luni (stagiul militar este considerat stagiu in specialitate)
-beneficiati de un spor de vechime de 3 ani pentru stagiu de 12 ani in gr II si de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni pentru stagiul de 17 ani in conditii speciale
Dupa precizarile facute raspunsul corespunde cu varianta 1 di raspunsul dat dv anterior adica :
Aveti un stagiu in conditii speciale de 17 ani si un stagiu in conditii deosebite de 9 ani (avand in vedere stagiul de gr I si stagiul lucrat 80% in gr II) si beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani ceeace inseamna ca ati avea dreptul la pensie pentru limita de varsta si in prezent.
Avand in vedere cele de mai sus nu am maid at conditiile de pensionare ca civil.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1