Subiect "pensie anticipata" Deschis de Gagniuc Elena la data: 06/21/2011 11:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Gagniuc Elena la data: 06/21/2011 11:41am
Gen:feminin
Data nasterii:05.08.2011
Stagiul de cotizare:38ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:Am primit decizia de pensie anticipata partiala acum 2 luni. La momentul cand am depus dosarul de pensie nu am avut la cunostiinta ca ma voi incadra la categoria pensie anticipata partiala. In momentul in care am primit decizia de pensionare m-am adresat casei de pensie pentru a vedea ce se poate face pentru a continua sa muncesc pana indeplinesc conditiile de pensionare anticipata. La data emiterii deciziei imi lipseau 2 luni de cotizare. Mi s-a explicat ca trebuie formulata o cerere de anulare a deciziei care impreuna cu adeverinta de la locul de munca cu perioada lucrata din momentul depunerii dosarului, vor fi anexate la dosar. Acum doua zile cand m-am prezentat la casa de pensie cu cererea si adeverinta mi s-a comunicat ca cererea de anulare trebuia facuta in termen de 30 de zile, acesta fiind termenul legal. Acest lucru nu mi s-a comunicat cand am solicitat lamuririle cu privire la posibilitatea de a ma incadra la pensia anticipata.
As dori sa aflu daca exista si o alta solutie in afara de a accepta decizia de pensionare anticipata partiala si continuarea muncii pana la pensionarea pentru limita de varsta. Acestea fiind singurele solutii oferite de cei de la Casa de Pensii.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/22/2011 4:12am
Ne pare rau dar nu cunoastem o alta solutie in afara de cea data de Casa de Pensii.
Termenul de contestare credem ca era scris si pe decizia de pensionare dar probabil nu ati citit-o cu atentie. In aceasta privinta va rugam sa nu va suparati daca va sfatuim sa fiti mai atenta (vedeti data de nastere pe care ne-ati comunicat-o) si cand vreti sa faceti un lucru mai intai va informati temeinic si apoi treceti la executie.
Re: pensie anticipata
Scris de: Gagniuc Elena la data: 06/22/2011 4:55am
Gen:
Data nasterii:05 august 1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Intradevar termenul de contestatie era trecut pe decizie. 30 de zile. In mometul cand am cerut lamuririri cu privire la perioada de depunere mi s-a raspuns ca eu nu doresc
contestatia ci anularea deciziei. termenul de depunere a cererilor de anulare nu este stipulat in decizie doar cel al contestatiilor. Termenul de anulare se gaseste doar in lege si doamna de la Casa de Pensie a fost amabila sa mi-l arate doar cand era prea tarziu. Si cunosc ca trebuia sa fiu mai informata. Din acest motiv am cerut lamuriri de la Casa de pensie. Problema e ca din cauza unei neintelegerii pierd aproape 300 de RON la pensie.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/22/2011 6:37am
Credem ca interpretarea unei prevederi legale in intelesul legii nu in litera legii o poate face numai un judecator de la o instanta judecatoreasca, in cazul dv Tribunalul teritorial de care apartineti.
Dar pentru a va adresa tribunalului prin deschiderea unei actiuni credem ca trebuie sa va adresati mai intai Comisiei Centrale de Contestatii facand abstractie de depasirea termenului de contestare, avand grija sa va opriti copii de pe actele doveditoare..
In cererea pe care o adresati Comisiei Centrale de Contestatii cereti anularea deciziei de pensie anticipata partiala cu motivatia ca in prezent aveti stagiul de cotizare necesar deschiderii dreptului la pensie anticipata si daca aceasta cerere vi se respinge deschideti actiune in justitie la tribunal.
Re: pensie anticipata
Scris de: laur stef la data: 07/11/2012 2:10pm
Gagniuc Elena :
Gen:
Data nasterii:05 august 1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Intradevar termenul de contestatie era trecut pe decizie. 30 de zile. In mometul cand am cerut lamuririri cu privire la perioada de depunere mi s-a raspuns ca eu nu doresc
contestatia ci anularea deciziei. termenul de depunere a cererilor de anulare nu este stipulat in decizie doar cel al contestatiilor. Termenul de anulare se gaseste doar in lege si doamna de la Casa de Pensie a fost amabila sa mi-l arate doar cand era prea tarziu. Si cunosc ca trebuia sa fiu mai informata. Din acest motiv am cerut lamuriri de la Casa de pensie. Problema e ca din cauza unei neintelegerii pierd aproape 300 de RON la pensie.


Stimata doamna, in aceeasi situatie se afla si mama mea. Nu a fost informata ca trebuie sa ceara anularea deciziei de pensionare anticipata, daca nu doreste pensionarea efectiva la data la care a solicitat calcularea acesteia, iar acum nu poate sa mai iasa la pensie anticipat, fara penalizare, intrucat a depasit cu 8 ani stagiul de cotizare. Imi puteti spune daca ati mers mai departe la Comisia de Contestatii, ati intentat actiune in justitie? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: pensie anticipata
Scris de: Adina la data: 08/04/2013 3:36am
Buna ziua,

si mama mea are aceeasi problema. A fost pensionata cu pensie anticipata partial in conditiile in care ii mai lipseau 3 luni pana la pensionare cu stagiu complet pentru pensie anticipata fara penalizare. A mers la Casa de Pensii Judeteana si a contestat decizia (fara sa ii spuna nimeni ca trebuie sa ceara de fapt anulare). In ziua cand a facut contestatia i-a fost acceptata si plata contributiilor pe lunile care ii lipseau. Dupa mai mult de 45 de zile de la contestatie a primit un raspuns negativ, nu i-au mai considerat lunile iar la momentul la care au trimis raspunsul era deja tarziu sa mai cerem anulare.
As dori sa aflu daca cineva cu cazuri similare a avut castig de cauza in justitie sau care a fost deznodamantul in situatiile dvs.

Va multumesc,

Adina
Re: pensie anticipata
Scris de: ana la data: 08/04/2013 1:36pm
Buna ziua,

imi puteti spune la ce articol apare in lege anularea deciziei de pensionare?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/09/2013 3:55am
In legea pensiilor 263 nu este un articol referitor la anularea pensiilor acordate cu respectarea prevederilor legale ci in art 103 alin (4) se prevede ca cererea de pensie poate fi retrasa de persoana care a depus-o pana la emiterea deciziei de pensionare
Deci mama dv, la plata lunilor care lipseau, trebuia sa retraga cererea de pensie anticipata partiala pentruca aceea a mers inainte pana la emiterea deciziei.
In acest caz credem ca este indicat sa va adresati unui avocat pentru a va spune daca mai puteti ataca in justitie aceasta procedura.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1