Subiect "cuantum pensie pt facultate" Deschis de Iriza Maria la data: 06/24/2011 5:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cuantum pensie pt facultate
Scris de: Iriza Maria la data: 06/24/2011 5:18am
Gen:f
Data nasterii:4.10.1953
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:Am urmat ASE-ul intre oct.1972-iunie 1977, din calculele dvs.rezulta 32 lei majorare pensie. Nu pot sa cred ca e atat de putin , undeva e o greseala. Puteti sa-mi spuneti suma corecta, avand in vedere ca e aceeasi pt toti?
Re: cuantum pensie pt facultate
Scris de: la pensie la data: 06/25/2011 7:44am
Credem ca faceti parte din persoanele care isi asuma numai succesele iar esecurile le atribuie celorlalti.
In cazul de fata trebuia sa va asumati cel putin jumatate din rezultatele calculului deoarece noi am venit cu programul iar dv cu introducerea datelor
In privinta datelor trebuie sa va facem observatia ca un an universitar dureaza de la 01 octombrie pana la 30 septembrie a anului urmator. Deci perioada de vacanta face parte din anul universitar asa cum concediu face parte din stagiul de cotizare lucrat.
Daca veti completa cu codul F si perioada vacantelor veti obtine un punctaj suplimentar pentru facultate de 2,98487 puncte ceiace corespunde cu o majorare a pensiei cu 75 lei.
Trebuie deasemeni sa va precizam ca suma nu este aceiasi pentru toti ci depinde de perioada facultatii si de data nasterii (din cauza stagiului complet de cotizare cu care se calculeaza punctajul mediu al pensiei).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1