Subiect "reducerea varstei de pensionare" Deschis de SERBAN-LAZAR DANIELA la data: 06/28/2011 7:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensionare
Scris de: SERBAN-LAZAR DANIELA la data: 06/28/2011 7:11am
Gen:M
Data nasterii:09 IULIE 1953
Stagiul de cotizare:40 de ani
Alte date:40 de ani stagiu de cotizare din care 28 de ani de grupa a II-a.
Intrebare:Pentru cei 28 de ani de grupa a II-a stiu ca exista o reducere de 6 ani si 6 luni, prin urma incepand cu anul 2012 luna ianuarie pot beneficia de pensie aferenta stagiului de cotizare mai sus mentionat.
Intrebarea este, daca pot depune dosarul de pensionare cu toata documentatia necesara inainte de luna ianuarie anul 2012?
Va multumesc.
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/29/2011 10:01am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 09 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 28 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizre si realizati un stagiu total de 47 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 28 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 09 ianuarie 2012.
Legea prevede ca depunerea dosarului de pensionare sa se faca incepand cu data in care se deschide dreptul la pensie adica in cazul dv incepand cu 09 ianuarie 2012.
Daca pana atunci lucrati credem ca este in interesul dv sa depuneti dosarul dupa data de mai sus pentru a fi luata in calcul perioada lucrata pana la data depunerii dosarului de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1