Subiect "recalculare pensie militara anticipata" Deschis de crisalexbc la data: 07/05/2011 3:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie militara anticipata
Scris de: crisalexbc la data: 07/05/2011 3:57am
Gen:masculin
Data nasterii:16/02/1967
Stagiul de cotizare:cotizare realizat: 23 ani 9 luni si 2 zile iar complet de cotizare: 20 de ani
Alte date:pensie militara recalculata recent
Intrebare: Am iesit la pensie in 2005 si de atunci am mai lucrat. As vrea sa stiu daca anii lucrati dupa, se pot adauga la actuala pensie militara recalculata, conform ultimile reglementari in vigoare, pentru actualizare. Multumesc
Re: recalculare pensie militara anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/06/2011 4:53am
Prin legea 119/2010 art 2 alin (1) pensia dv militara anticipata a devenit pensie pentru limita de varsta conform legii pensiilor 19/2000 si a fost recalculata ca atare. Avand in vedere ca recalcularea pensiei militare a fost facuta ca pensie pentru limita de varsta in aceasta recalculare trebuia sa intre si castigurile dv obtinute in perioada lucrata de dv in sistemul public de pensii daca prezentati dovada in acest sens.
Daca nu ati valorificat aceasta perioada aveti dreptul sa o valorificati la cerere aducand dovezile necesare.
In prezentarea dovezilor pentru aceasta perioada aveti in vedere ca dupa aprilie 2001 sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS) in sistemul public sunt inregistrate in arhiva electronica a Casei de Pensii teritoriale (publice) la care va puteti adresa cerand certificarea “Stagiului de cotizare” dupa aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1