Subiect "spor grupa de muncă" Deschis de GEORGESCU GINA la data: 07/14/2011 3:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor grupa de muncă
Scris de: GEORGESCU GINA la data: 07/14/2011 3:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Revin la solicitarea mea referitoare la modul în care se calculează majorarea cu 25% a punctului de pensie pentru perioada lucrată în grupa a II-a de muncă deoarece în urma răspunsului dvs. am constatat următoarele: 1) dacă în perioada când nu am alte sporuri - introduc spor de 25%, iar atunci când am sporuri, aceste sporuri le majorez cu 25%, se produce un dezechilibru, astfel vă dau exemplul meu cu două luni în care a fost acelaşi salariu: luna ianuarie 1982 - salariu 2560 lei fără sporuri - conform răspunsului dvs: 2560 plus 25%, respectiv 640 lei, rezultă 3200 lei; luna martie 1983 - salariu 2560 lei şi spor de 3% - conform răspunsului dvs.: 2560 lei plus 3,75%, respectiv 96 lei, rezultă 2656 lei. Eu consider că normal este ca pe toată perioada lucrată în grupa a II-a să introduc un spor de 25% (aşa cum dvs. propuneţi pentru perioada în care nu avem sporuri fixe sau în procente). Deci sporul de 25% pentru grupa aII-a se introduce ca atare şi se adună cu celelalte sporuri în procente, sau când există sporuri în sumă fixă, acestea se majorează cu 25%. Astfel: la sporuri în procente: 3% devine 28% sau 45% devine 70%, iar sporul în sumă fixă de 11000 lei devine 13750 lei. În concluzie cred că pentru perioada lucrată în grupa aII-a de muncă, pentru a se majora cu 25% punctul de pensie, trebuie majorat cu 25% salariul nicidecum sporul care se aplică la salariu, deci trebuie aplicat spor de 25% .
Re: spor grupa de muncă
Scris de: la pensie la data: 07/15/2011 3:00am
Aveti dreptate ca in raspunsul anterior s-a strecurat o eroare dar nu cea presupusa de dv ci faptul ca programul calculeaza automat inainte de 01 aprilie 2001 punctajul majorat pentru contributia la pensie suplimentara si in acest caz prim introducerea sporului pentru grupa de munca programul va calcula o majorare pentru pensia suplimentara si pentru acest spor ceiace este incorect.
Pentu a va rezolva aceasta problema va rugam sa nu mai majorati sporul si in limita timpului disponibil vom incerca sa va calculam noi majorarea punctajului pentru grupa de munca in perioada ianuarie 1978 – martie 2001 si vi-l comunicam pentru a-l introduce in program in pagina de intrare.
Re: spor grupa de muncă
Scris de: GEORGESCU GINA la data: 07/15/2011 3:34am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Vă mulţumesc dar pentru rigurozitate, am lucrat în grupa a II-a de muncă în perioadele: oct.1978 - iunie 1982 şi ianuarie 1983 - sept.2003 (24 ani şi 5 luni)
Re: spor grupa de muncă
Scris de: la pensie la data: 07/16/2011 4:50am
Cu modificari minore ale sporului de vechime pana in anul 1987 a rezultat un punctaj total de 36,9674 puncte in perioada lucrata in gr II de munca si un punctaj suplimentar de 9,24185 puncte pe care il veti introduce in caseta “Punctaj suplimentar in grupa de munca” din pagina de intrare in program fara a mai face nicio alta modificare.
Re: spor grupa de muncă
Scris de: GEORGESCU GINA la data: 07/18/2011 2:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Vă mulţumesc foarte mult!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1