Subiect "Drept la loc de munca." Deschis de Sebastian Strava la data: 07/19/2011 8:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Drept la loc de munca.
Scris de: Sebastian Strava la data: 07/19/2011 8:29am
Buna ziua, numele meu este Strava Sebastian, iar in urma cu doua luni mi s-a efectuat operatia de transplant renal, la sfarsitul acestei luni voi primi decizia de la comisia de evaluare, pentru a primi pensie de invaliditate, as dori sa stiu daca voi mai avea dreptul la un loc de munca, in acest moment sunt student in ultimul an de master, si daca imi voi gasi un loc de munca voi fi nevoit sa renunt la pensie sau am dreptul si la pensie, o zi buna.
Re: Drept la loc de munca.
Scris de: la pensie la data: 07/20/2011 9:16am
Gradele de invaliditate sunt precizate in art 69din legea 263/2010 astfel:
- gradul I cand pensionarul a pierdut intreaga capacitate de munca si a capacitatii de autoingrijire.
- gradul II cand pensionarul a pierdut intreaga capacitate de munca dar a pastrat capacitatea de autoingrijire.
- gradul III cand a pierdut cel putin jumatate din capacitatea de munca si poate presta o activitate profesionala corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca.
Din cele de mai sus rezulta ca daca veti fi incadrat in gradele I si II nu veti putea presta o activitate profesionala si deci nu puteti cumula pensia de invaliditate cu salariul.
Veti putea presta o activitate profesionala cu timp partial (cel mult jumatate din timpul normal de lucru) si veti putea cumula pensia cu salariul daca sunteti incadrat in gradul III de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1