Subiect "reducere varsta pensionare" Deschis de Jean-Valentin Grigoras la data: 11/20/2008 4:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta pensionare
Scris de: Jean-Valentin Grigoras la data: 11/20/2008 4:06am
Gen: masculin
Data nasterii: 07.07.1951
Stagiul de cotizare: >35 ani
Alte date: in perioada 1973-2000, am lucrat in unitati ale Institutului de Fizica Atomica (IFA - Magurele). In cartea de munca sunt cinci notificari privind grupele de munca din care rezulta: peste 6 ani si 6 luni in grupa I-a (am avut categoria a III-a nucleara), si peste 16 ani si 6 luni in grupa a II-a (am avut categoria a II-a nucleara). Am omis numarul de zile.
Nu am avut categorie nucleara in 1988 (tot anul) si in perioada satisfacerii stagiului militar (apr. 1974 - aug. 1975).
Deci >23 de ani in conditii speciale conform HG 583/2001 care completeaza art. 43, alin (3) si (4).
Dar in Anexa 1 (punct 2) la Legea 226/2006, conditii speciale devin NUMAI cele pentru categoriile III si IV nucleare.
In acest caz raman doar cu 6 ani si 6 luni de munca in conditii speciale, si cu 16 ani si 6 luni in ... ce conditii? Deosebite, grupa II de munca?
Alte precizari: in perioada 2000 - 2001 am fost in somaj, iar din 2000 pana in prezent la Energomontaj SA, in conditii normale de lucru.
Nu am absolvit forme de invatamant superior.

Intrebare: Cand am dreptul sa ies la pensie?
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/21/2008 6:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupele de munca, in 7 iulie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiile de gr I si II vi se acorda un spor de vechime de 7 ani.
Pentru stagiul de gr I echivalat prin legea 226/2006 cu conditii speciale beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani.
Pentru stagiul de gr II echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni datorita careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 7 ianuarie 2011, si reducerea stagiului complet de cotizare la 33 ani.
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: Jean-Valentin Grigoras la data: 11/24/2008 1:01am
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupele de munca, in 7 iulie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiile de gr I si II vi se acorda un spor de vechime de 7 ani.
Pentru stagiul de gr I echivalat prin legea 226/2006 cu conditii speciale beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani.
Pentru stagiul de gr II echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni datorita careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 7 ianuarie 2011, si reducerea stagiului complet de cotizare la 33 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1