Subiect "pensie la limita de virsta" Deschis de Olteanu Gheorghe la data: 11/20/2008 7:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de virsta
Scris de: Olteanu Gheorghe la data: 11/20/2008 7:49am
Gen:masculin
Data nasterii:03.06.1949
Stagiul de cotizare:27ani si8 luni pensionat caz boala grad 2 de invaliditate dina anul 1997 luna iunie,din acesti ani a lucrat in grupa a 2 a 16 ani pentru care are adeverinta.punctul de pensie pe caz de boala este 0.95447 la data pensionarii a avut salariul 7740 lei
Alte date:
Intrebare: Cind iese la pensie de drept ?
daca pe baza datelor puteti sa-mi calculati punctul de pesie
Re: pensie la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 11/21/2008 8:04am
Repetam raspunsul la aceasta intrebare care a fost pusa si direct pe mail:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 3 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru 16 ani lucrati in gr II i se acorda un spor de vechime de 4 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul lucrat in conditii deosebite de 16 ani beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni. Datorita sporului de vechime pentru gr II si a perioadei de pensie de invaliditate depaseste stagiul complet de cotizare si poate iesi la pensie la limita de varsta in3 septembrie 2010.
Din datele transmise nu putem sa calculam punctajul pensiei. Inainte de data iesirii la pensie la limita de varsta este necesar sa cereti ajutorul cuiva care cu datele de pe decizia de pensie de invaliditate si cu prevederile legale sa va estimeze pensia la limita de varsta. Acest lucru este necesar deoarece la data pensionarii de invaliditate nu indeplinea stagiul complet de cotizare si punctajul a fost calculat cu un stagiu mai mic.La pensia la limita de varsta punctajul se calculeaza cu stagiul complet de cotizare si este posibil sa rezulte un punctaj mediu mai mic si in acest caz are dreptul sa opteze pentru pastrarea punctajului avut.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1