Subiect "intrerupereacontractului de munca" Deschis de popescu viviana la data: 12/03/2008 5:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrerupereacontractului de munca
Scris de: popescu viviana la data: 12/03/2008 5:42am
Gen:f
Data nasterii:01.08.1957 Stagiul de cotizare:31 ani si 9 luni
Alte date:23 ani conditii deosebite de munca- grupa a-II-a
Intrebare:daca as intrerupe contractul individual de munca pana la varsta de 54 ani si 6 luni,cand e varsta de iesire la pensie ce repercursiuni ar avea la calculul pensiei(ce parametri ar afecta)?
Re: intrerupereacontractului de munca
Scris de: la pensie la data: 12/03/2008 7:51am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 1 august 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiul intre 22 si 24 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 5ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani, adica in 1 august 2012. Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 30 ani pe care il depasiti.
Pentru stagiul de 23 ani de gr a II a vi se acorda un spor de vechime de 5 ani si 9 luni.
Cuantumul pensiei depinde de punctajul mediu al pensiei care depinde de numarul de ani lucrati. Deci daca veti intrerupe lucru la calculul pensiei va fi luat in calcul un numar de ani lucrati mai mic, va rezulta un punctaj mediu al pensiei mai mic si o pensie mai mica (pentru 3 ani mai putin lucrati, pensia va fi cu cca 10% mai mica)
Re: intrerupereacontractului de munca
Scris de: popescu viviana la data: 12/05/2008 2:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspunsul la intrebarea mea,doar o mica completare va rog:daca totusi as intrerupe activitatea si as plati personal la of. de pensii taxele ce se cuvin...credeti ca este o varianta? Si daca ar fi o solutie totusi trebuie sa achit mult mai multi bani? Multumesc pentru amabilitatea si competenta d-voastra!
Re: intrerupereacontractului de munca
Scris de: la pensie la data: 12/05/2008 7:19am
Noi suntem de parere ca incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii constituie o investitie cu rentabilitate foarte mica si se justifica numai in cazurile in care prin acesta se completeaza stagiul minim pentru a deschide dreptul la pensia la limita de varsta sau pentru completarea stagiului complet de cotizare care deschide dreptul la pensie anticipata sau anticipata partiala sau dreptul de a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca. Dv neaflandu-va in niciunul din aceste cazuri consideram ca nu este recomandabila incheierea unui astfel de contract.
Contractul de asigurare sociala se incheie pentru o suma lunara de minim ¼ din salariul mediu pe tara care sta la baza bugetului de asigurare sociala pe anul respective. Pentru acesta trebuie platit in intregime CAS-ul ( platit de angajator si angajat)
Pentru anul 2009 aceste sume sunt. Slariul mediu pe economie 1865 lei, CAS total probabil cel din decembrie 2008 adica 28%. Ca urmare a acestor cifre pentru 0,25 puncte anuale urmeaza sa platiti lunar timp de un an: (1865:4)X0,28=131 lei.
Hotararea dv o luati avand in vedere cele prezentate de noi.
In schimb noi va sfatuim sa analizati oportunitatea incheierii unei asigurari de sanatate pe perioada cat nu mai sunteti asigurata prin intreruperea contractului de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1