Subiect "intrebare" Deschis de Paicu Donca Adriana la data: 12/04/2008 10:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Paicu Donca Adriana la data: 12/04/2008 10:11am
Gen:Feminin
Data nasterii:12.11.1956
Stagiul de cotizare:27ani 5 luni 18 zile
Alte date:grupa a II a 8 ani
Intrebare:Ultimul salariu a fost 1800 RON, nu mi s-au luat in considerare anii lucrati in grupa a II-a si as vrea sa stiu daca pensia calculata de CNAPS de 518ROn este corect calculata sau nu?
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 12/04/2008 1:29pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 12 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Presupunand ca aveti pensie de invaliditate dupa categoria la care ati postat intrebarea nu intelegem cum doreati sa va fie luata in considerare stagiul de cotizare in gr a II a. Acest stagiu de 8 ani in gr a II a asimilat cu conditii deosebite va aduce avantaj la alte tipuri de pensie prin faptul ca acorda o reducere a varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni dar la pensia de invaliditate nu aduce niciun avantaj.
Dimpotriva pentru stagiul de 8 ani in grupa a II a vi se acorda un spor de vechime de 2 ani care la celelalte tipuri de pensie constituie un avantaj pentruca adaugandu-se la restul stagiului va juta sa va cresteti stagiul de cotizare. In cazul pensiei de invaliditate cresterea stagiului de cotizare constituie un dezavantaj la calculul punctajului pensiei.
Nu putem sa apreciem daca a fost calculata corect pensia deoarece aceasta depinde de toate salariile avute pe perioada lucrata, nu numai dupa ultimul salariu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1