Subiect "pensia la limita de varsta" Deschis de ANA1950 la data: 12/05/2008 1:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia la limita de varsta
Scris de: ANA1950 la data: 12/05/2008 1:31am
Gen:f
Data nasterii: 1950
Stagiul de cotizare:inncadrat in invatamant 01 sept 1097-31.aug.2008
Alte date:
Intrebare:AM GASIT ACEASTA "LEGE"La determinarea punctajelor anuale, pâna la intrarea in vigoare a prezentei legi, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inregistrare a acestora in carnetul de munca, astfel:

a) salariile brute, pâna la data de 1 iulie 1977;

b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pâna la data de 1 ianuarie 1991;

c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.

Intrebarea este faptul ca la noi la scoala nu s-a platit CAS dupa castig brut . CINE ESTE DE VINA? CE SE MAI POATE FACE?
Re: pensia la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/05/2008 3:00am
Situatia este mult mai complexa decat o prezentati dv si anume:
Inainte de aprilie 2001 nu a fost platit CAS ci contributie pentru pensie suplimentara. In aceasta perioada se iau in calcul salariile trecute in carnetul de munca si sporul de vechime care se calculeaza automat de catre programul Casei de Pensii. Daca ati avut sporuri permanente inainte de aprilie1992 (daca ati lucrat anterior incadrarii in invatamant) trebuie sa prezentati adeverinta cu aceste sporuri pentru a fi luate in calcul.
Legea se refera la salarii brute sau nete in functie daca acestea se impozitau sau nu in perioadele respective, nu la castigurile brute cum interpretati dv.
Inainte de aprilie 2001 au existat castiguri suplimentare care nefiind permanente nu intra in calcul. Un astfel de exemplu ar fi orele suplimentare care nu sunt constante ci diferite de la o luna la alta.
Castigurile brute intra in calcul in intregime si a fost platit CAS pentru ele numai dupa aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1