Subiect "pensie" Deschis de kerekes rodica la data: 12/05/2008 2:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: kerekes rodica la data: 12/05/2008 2:45am
Gen:F
Data nasterii:17.04.1955
Stagiul de cotizare:32 ani 6 luni
Alte date: 9 ani si 6 luni grupa I de munca (subteran)cu 70% pondere/zi
Intrebare:cand ma pot pensiona?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 12/05/2008 4:26am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 17 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca stagiul de grupa I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile art 20 (1) a) fie prin legea 226/2006 si daca este recunoscut intreg, beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 4 ani si aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 17 aprilie 2011 iar daca vi se recunoaste stagiul numai in proportie de 70 % atunci aveti dreptul la reducerea varstei si a stagiului complet de cotizare cu 3 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 17 aprilie 2012.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa 17 aprilie 2010 avand indeplinita conditia de depasire a stagiului complet de cotizare de 30 ani. Insa pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Insa aceasta reducere este mica deoarece pentru reducerea de varsta pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1