Subiect "recalcularea pensiei" Deschis de Natalia la data: 12/07/2008 12:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalcularea pensiei
Scris de: Natalia la data: 12/07/2008 12:29pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:

Eu am lucrat in invatamant si nefiind multumita de cunatumul pensiei, dupa ce am cerut de la Casa de Pensii buletinul de calcul si cartea de munca, am constat ca angajatorul, respectiv secretara unitatii scolare, in obligatia careia intra intocmirea dosarului de pensii, nu a atasat adeverinta cu sporurile permanente sau alte sporuri pentru care eu am platit contributia la C.A.S., afirmand, la desele mele interpelari, ca aceste sporuri le are Casa de Pensii si ca nu este nevoie de o adeverinta in acest sens la dosar. O conceptie total gresita, care mie imi aduce prejudicii. Normal, Casa de Pensii, asa cum prevede legea, a calculat cuantumul pensiei folosind doar datele din cartea de munca, adica documentele dosarului. Pensia fiind stabilita corect.
Dupa 24 de ani de invatamant, calificata, cu gradul II, am ramas cu o pensie din invatamant cu aprox de 382,7 lei, restul fiind sume date din alte sisteme de pensii.... Daca n-ar fi de plans, ar fi de ras!

Am solicitat unitatii scolare adeverinta din care sa reiasa toate sporurile pentru care s-a retinut contributia si vreau sa merg sa depun adeverinta la Casa de Pensii pentru a mi se recalcula pensia.

Intrebare:

In afara de aceasta adeverinta, trebuie sa refac dosarul complet, adica sa atasez toate documentele pe care le-am atasat dosarului de pensie anterior, sau numai o cerere si adeverinta cu sporurile? Exista vreo cerere tip in acest sens?

Menstionez ca dosarul l-am predat in data de 1 septembrie 2008.

Va rog sa ma lamuriti.
Multumesc!
Natalia
Re: recalcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 12/08/2008 3:55am
Nu trebuie sa refaceti dosarul. Este suficient sa depuneti adeverinta si o cerere de recalculare pensie in care sa mentionati numarul dosarului de pensionare pe care il gasiti si pe decizia de pensionare si pe talonul lunar de pensie.
Nu are importanta forma adeverintei ci continutul acesteia.
Daca ati urmat cursuri universitare se pot valorifica si acestea printr-o alta adeverinta sau prin diploma de absolvire si foaia matricola care sa certifice perioada cand ati urmat aceste cursuri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1