Subiect "Data iesirii la pensie" Deschis de Georgeta la data: 12/08/2008 5:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data iesirii la pensie
Scris de: Georgeta la data: 12/08/2008 5:12am
Gen:F
Data nasterii:aprilie 1958
Stagiul de cotizare:In acest moment, 23 ani si 4 luni
Alte date:absolventa facultate subingineri 3 ani
Intrebare:Ma pot pensiona anticipat partial in ianuarie 2014 ? Cu ce pensie ? Sau cu cat va fi diminuat punctajul pensiei ?
Re: Data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 12/08/2008 6:40am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa aprilie 2013 daca indepliniti si conditia de depasire a stagiului complet de cotizare de 30 ani. Stagiul de 3 ani pentru studii universitare este recunoscut stagiu asimilat si se adauga la stagiul de cotizare.
Insa pensia anticipata partiala este redusa fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pesupunand ca cereti pensie anticipate partiala in 1 ianuarie 2014 si pana atunci veti lucra, pentru o anticipare de 52 luni si peste 31 ani stagiu de cotizare pensia dv se va diminuata cu 23,4 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1