Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 12/08/2008 7:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/08/2008 7:43am
Pentru Holban Vasile
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 1 septembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Din pacate situatia stagiilor dv si incadrarea in grupele de munca este neclara si nu putem sa facem calculul datei de iesire la pensie.
Daca doriti sa reveniti trebuie sa ne dati situatia clara a stagiilor inainte si dupa aprilie 2001 precum si cum a fost echivalat stagiul de 9 ani in gr I conform legii 19/2000 (conditii speciale sau conditii deosebite) fapt ce il puteti afla de la angajatorul unde s-a aflat locul dv de gr I.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1