Subiect "contestatie CJP" Deschis de Gabriela la data: 01/11/2009 11:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatie CJP
Scris de: Gabriela la data: 01/11/2009 11:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:V-AS RUGA S-A MA AJUTATI INTR-O DILEMA.In noiembrie 2008 am calculat cu ajutorul programului dvs o pensie de limita de varsta respectid instructiunile programului,am introdus datele persoanei,si salariile din cartea de munca ,rezultatul fiind total puncte realizate 56.70162 cu un punctaj mediu de 1.78120 si o pensie estimativa de 1200 RON.Problema este ca fata de decizia de pensionare emisa de casa de pensii unde punctajul este de 41.99496 cu in punctaj mediu de 1.23515 si pensia de 862 RON - diferenta este destul de mare.Am facut contestatie la casa de pensie si am primit urmatoarele documenta:Salariile medii pe baza carora s-a calculat punctajul;Punctajul anual si Date privitoare la activitatea in munca .La fel nu stiu cum sa verific celelalte documente pe care le am a acestei pensii.Din anul 1967 pana in anul 2002 am putut sa verific salarii dar dupa accea i-mi apare suma contribuitiva si nu mai pot verifica pina in 2008 si nu stiu cum sa fac .Ma puteti ajuta cum sa fac sa aflu de unde este diferenta.Va multumesc
Re: contestatie CJP
Scris de: la pensie la data: 01/12/2009 4:40am
Trebuie sa facem o observatie care nu trebuie sa o luati ca repros. Trebuia sa ne cereti ajutorul nostru pentru a verifica datele introduse in program, inainte de a contesta calculul punctajului pensiei la Casa de Pensii.
Corectitudinea calculului facut pe site-ul nostru depinde de corectitudinea datelor introduse.
Desi impresia dv a fost ca ati respectat instructiunile programului ati facut cateva erori la introducerea datelor si anume:
In prima pagina cu date personale.
1 “Data de iesire la pensie la pensie la limita de varsta” trebuie trecuta cea in care persoana in cauza implineste varsta standard de pensionare. In cazul dv concret persoana in cauza implineste varsta standard de pensionare conform anexei 3 la legea pensiilor 19/2000 in februarie 2013.
2 In rubrica “Punctaj suplimentar grupa de munca” ati introdus o cifra care nu este reala. Persoana in cauza daca a iesit la pensie inainte de 1 octombrie nu beneficiaza inca de punctaj suplimentar conform OU 100/2008 iar daca a iesit dupa aceasta data a beneficiat de un punctaj mai mic deoarece acesta se acorda pentru sporul de vechime aferent stagiului in grupele de munca. Opinia noastra este sa stergeti acest punctaj.
3 In paginile cu salariile nu ati introdus sporul de vechime in perioada ianuarie 1974 –septembrie 1991. Acest spor de vechime este introdus automat de programul Casei de Pensii iar in programul nostru trebuie introdus in coloana “Spor %”. Acesta se introduce conform celor explicate pe Forum. Pentru dv l-am determinat noi si este urmatorul”
In perioada ianuarie 1974 - decembrie 1978 3%
In perioada ianuarie 1979 - martie 1983 5%
In perioada aprilie 1983 - decembrie 1983 9 %
In perioada ianuarie 1984 - decembrie 1988 12%
In perioada ianuarie 1989 - septembrie 1991 15%
In privinta sumelor introduse in calcul dupa aprilie 2001 acestea sunt salariile brute care sunt consemnate in cartea de munca sau in instiintarile periodice primite de la Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1