Subiect "recalculare" Deschis de adriana nicolae la data: 10/21/2013 9:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare
Scris de: adriana nicolae la data: 10/21/2013 9:46am
Gen:f
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:31,58
Alte date:
Intrebare:as dori sa ma indrumati in problema urmatoare:urmarind noul dvs program de calcul am constatat cu surpriza ca pensia din program nu corespunde cu pensia din decizie;la calculul prin programul vechi era o diferenta nesemnificativa;mentionez ca sunt in pensie anticipata partial din iulie 2009;probabil ca intre timp s-au mai schimbat legile,iar eu nu m-am informat;intrebarea ar fi urmatoarea:ce pot face in aceasta situatie,adica sa merg la casa de pensii sa cer recalculare atat pentru pensia anticipata cat si pentru cea de varsta?mentionez ca pensia de varsta ar trebui sa o primesc in feb.2014;daca trebuie sa merg la casa de pensii pentru reevaluare de ce acte am nevoie? cer pur si simplu recalculare sau mentionez despre programul dvs;va multumesc
Re: recalculare
Scris de: la pensie la data: 10/22/2013 3:53am
Mesajul dv este confuz.
Nu puteti sa cereti recalcularea pensiei decat daca va lamuriti din ce cauza apare diferenta si nu puteti invoca programul nostru deoarece acesta poate fi folosit gresit sau rezultatele interpretate gresit.
Nu stim la care din programe va referiti, la cel de calcul al punctajului pensiei sau cel al calculului diminuarii pensiei.
Programul de calcul al punctajului pensiei de pe site nu a fost modificat conform noii legi dar in cazul dv nu trebuie modificat pentruca dupa noua lege punctajul pensiei dv se calculeaza la fel ca dupa vechea lege. Singura modificare facuta automat la acest program este modificarea valorii punctului de pensie.
Pe scurt daca vreti sa lamuriti situatia reveniti si precizati :
- La ce program va referiti
- Care sunt diferentele intre decizie si programul de pe site.
- Daca ati avut stagii de cotizare in grupele de munca si in ce perioada zi/luna/an
Pensia dv anticipata partiala se transforma din oficiu (fara cerere) in pensie pentru limita de varsta atunci cand realizati varsta standard de pensionare adica in februarie 2014.
Daca nu aveti alte acte nedepuse in dosarul de pensie nu este nevoie sa-l completati la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Re: recalculare
Scris de: adriana nicolae la data: 10/22/2013 5:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:programul este acelasi,dar s-a modificat valoarea punctului de pensie,aveti dreptate;in cazul meu diferenta intre decizie si calculul prin programul dvs este de 100 lei,acum dupa modificarea valorii punctului de pensie;dar, ridicandu-se val punctului de pensie,pensia anticipata nu ar fi trebuit sa aiba alta valoare decat cea din decizie?
pensia anticipata nu ar trebui sa creasca luna de luna tinand cont ca procentul de diminuare scade?
cand s-a schimbat val punctului de pensie?
multumesc
Re: recalculare
Scris de: la pensie la data: 10/22/2013 9:05am
Diminuarea pensiei anticipate partiale in % ramane constanta de la data acordarii acesteia pana la transformarea ei in pensie pentru limita de varsta.
Daca vreti sa verificati valoarea pensiei anticipate partiale pe care o primiti inmultiti punctajul diminuat al pensiei specificat in decizie cu valorile punctului de pensie indicate de noi pe site la pagina :
http://www.lapensie.com/forum/dinamica-valorii-punctului-de-pensie.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1