Subiect "pensie" Deschis de veronica la data: 10/21/2013 10:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: veronica la data: 10/21/2013 10:58pm
Gen:f
Data nasterii:1958.03.18
Stagiul de cotizare:iunie 1978
Alte date:
Intrebare:In 1975 am intrat la facultate.
Din 1982 pina in 1992 am lucrat in Rusia.Din 1993 pina in 2005 in Republica Moldova.
Stagiul l-am intrerupt in 2005.Am dreptul la pensie ?Cind pot esi la pensie?
Multumesc
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/22/2013 4:54am
Stagiul de cotizare din Romania este confuz
In Romania aveti dreptul la pensie conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere in Romania aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 18 martie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Daca in Romania aveti un stagiu de cotizare mai mic de 15 ani pentru a realiza stagiul minim de cotizare trebuie sa il completati (numai ca stagiu) cu unul sau ambele stagii lucrate in strainatate (in Rusia si Republica Moldova).
In Romania pentru completarea stagiului minim de cotizare in vederea deschiderii dreptului la pensie pentru limita de varsta sunt recunoscute stagiile de cotizare din tarile cu care Romania are incheiate acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale.
In aceasta privinta Romania are incheiat cu Republica Moldova un accord bilateral in domeniul asigurarilor sociale conform regulamentelor europene iar cu Rusia are incheiat un altfel de accord bilateral in acest domeniu.
Aceste acorduri va permit completarea stagiului de cotizare realizat in tara cu ambele stagii de cotizare realizate in Rusia si Republica Moldova.
Dar trebuie precizat ca punctajul pensiei va fi foarte mic deoarece la calculul punctajului se ia numai stagiul efectuat in Romania inclusive stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare daca acestea au fost efectuate in Romania.
In Romania pensile mai mici decat pensia minima de 350 lei sunt completate pana la aceasta suma, in anumite conditii, cu o pensie sociala.
Pentru stagiile efectuate in Rusia si Republica Moldova vi se calculeaza pensii separate conform legislatiei din aceste tari si pot fi transmise in tara de domiciliu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1