Subiect "adeverinta grupa" Deschis de burac dumitru la data: 10/23/2013 1:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
adeverinta grupa
Scris de: burac dumitru la data: 10/23/2013 1:20pm
Gen:M
Data nasterii:28 10 1953
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:11 grupa 2 a
Intrebare:ce trebuie sa contina adeverinta de grupa eliberata de unitatea militara 01110 Iasi.In anul 1976 am fost amgajat civil sofer de camion de 5 t si 7,5 t pe automacara ,pana in anul 1987.Desi unitatea a completat adeverinta tip de la csa de pensii Iasi cu grupa 2 a acestia nu vor sa o proceseze ,notivand ca trebuie sa specifice pontaje lunare.Dar ca salariat civil am avut spor M.A.N in care aveam munca nenormata adica participam la alarme ,ca toti militarii faceam aplicatii,munci agricole si e.t c.Va rog sa mi dati un model de adeverinta comple tata de mapn ca so pot lua ca model.Acelas model de adeverinta a dat unitatea la ff multi colegi si au fost bune si sunt pensionari,dar spun cei de la casa ca sa schimbat acum ??mentionez ca este specificat in cartea de muna categoria de camion si tonajul.va multumesc
Re: adeverinta grupa
Scris de: la pensie la data: 10/24/2013 9:33am
Modelul adeverintei pentru certificarea stagiului de cotizare lucrat in gr II de munca este prezentat in anexa 14 la HG 257/2011 Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 si in acest model nu sunt specificate pontaje lunare ci precizarea ca cel care a intocmit adeverinta isi asuma raspunderea privind corectitudinea datelor.
Nu cunoastem un act normativ care sa modifice aceasta anexa.
Daca adeverinta este intocmita conform anexei specificate de noi si functionarii de la Casa de pensii nu o accepta faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (se depune la registratura Casei de pensii) si atasati o copie a adeverintei pe care o aveti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1