Subiect "trecere din pens invalid la p.lim.varsta" Deschis de Doru la data: 10/23/2013 9:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere din pens invalid la p.lim.varsta
Scris de: Doru la data: 10/23/2013 9:31pm
Date;Am fost anuntat tel de la CSP ca m-au trecut la pensie lim.varsta retroactiv de la 01.05.2011.
In urma acestei operatii a rezultat un punctaj inferior si conform legii se mentine punctajul actualul.
Intrebare:Oare punctajului mentinut i se aplica indicele de corectie de 106/100 incepind cu 01.01.2013 conform OUG 1 ?
Re: trecere din pens invalid la p.lim.varsta
Scris de: la pensie la data: 10/24/2013 9:49am
Conform OUG 1/2013 indicele de corectie de 1,06 se aplica tuturor pensiilor care au fost deschise dupa 01 ianuarie 2011.
Noi presupunem ca punctajul pensiei dv pentru limita de varsta a fost comparat si gasit mai mic decat punctajul pensiei de invaliditate dupa ce a fost fost aplicat indicele de corectie. In acest caz nu se mai aplica indicele de corectie punctajului mentinut.
Re: trecere din pens invalid la p.lim.varsta
Scris de: Carp Mircea la data: 10/24/2013 11:45am
Daca v-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate,anterior datei de 01/01/2011,nu aveti legatura cu indicele de corectie.

Pensia de limita de varsta a fost mai mica decat cea de invaliditate,din cauza stagiului potential.
Punctajul aferent stagiului potential,a fost mai mare decat cel aferent stagiului asimilat(perioadei in care ati beneficiat de pensie de invaliditate).
Re: trecere din pens invalid la p.lim.varsta
Scris de: Doru la data: 10/24/2013 2:43pm
Nu am avut stagiu potential acordat . Punctajul pt cei ~14 ani de pensie de invalid mi l-au impartit la 35 de ani ca "civil" zic ei (CSP a MApN) .Restul punctajului a fost impartit la 22,9 (militar).
Re: trecere din pens invalid la p.lim.varsta
Scris de: Carp Mirca la data: 10/25/2013 3:09am
Daca nu ati avut stagiu potential,pensia in mod normal trebuia sa creasca.Stagiul asimilat(14 ani pensie de invaliditate)este stagiu adaugat si trebuia sa aduca un anumit punctaj mediu anual suplimentar,indiferent de stagiu complet de cotizare la care s-a raportat punctajul mediu anual(22,9 sau 35).
Ceva este in neregula.
Pentru stagiul asimilat(14 ani,pensie de invaliditate)s-a acordat un anumit punctaj.
Daca punctajul mediu anual la trecerea la limita de varsta a scazut(ramanand cel in plata)inseamna ca la aceasta recalculare a scazut punctajul mediu anual pentru pensia militara.
Re: trecere din pens invalid la p.lim.varsta
Scris de: Doru la data: 10/25/2013 4:24am
Astept sa-mi vina "Decizia" saptamana viitoare.
Punctaj la pensia de invalid cu OUG 1/2011 =1,62443,punctaj dupa adaugarea celor 14 ani de "asimilat" cu L 263/2010 = 1,51518 .
Ce sa mai spun ca in oct 2013 ma pensioneaza retroactiv din aprilie 2011 fara ca cei 2,5 ani diferenta de pensie invalid sa-i fi luat in calcul.Au scazut < 1 punct "civil" lucrat inainte de sc. militara,pe care l-au amestecat cu punctele de la "asimilat" si le-au impartit la 35.
Explicatia de la telefon .
De ce nu au adunat punctele de "asimilat" la "militar" nu stiu ,stiu doar ca sunt militar(in rez) chemat anual din "98 la comisia medicala de la sp.militar .
Ca fapt divers sunt chemat la concentrare peste o luna. Sunteti cumva av din cluj ?
Re: trecere din pens invalid la p.lim.varsta
Scris de: la pensie la data: 10/25/2013 4:45am
Diferenta intre pensia de invaliditate si pensia penru limita de varsta provine de la faptul ca cele doua pensii nu sunt calculate in acelasi mod. Presupunem ca pensia dv de invaliditate din sistemul militar de pensii nu a fost recalculat conform legilor 19/2000 si conform art 3 din legea 119/2010
Recalcularea conform legii 19/2000 si conform art 5 alin (2) din legea 119/2010 trebuia sa se faca utilizand stagiul complet de cotizare de 20 ani pentru perioada lucrata in sistemul militar de pensii (inclusive pensia de invaliditate).
Sfatul nostru este sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii care functioneaza pe langa Ministerul Apararii Nationale. Contestatia o depuneti la Casa sectoriala de pensii.

Avem rugamintea daca doriti sa continuati dialogul sa deschideti un alt mesaj pentru a evita blocarea site-ului
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1