Subiect "Varsta standard" Deschis de Ivaniciuc Viorica la data: 10/24/2013 5:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta standard
Scris de: Ivaniciuc Viorica la data: 10/24/2013 5:21am
Gen:F
Data nasterii:01.02.1954
Stagiul de cotizare:32 ANI 5luni 3 zile
Alte date:24 ani 5 luni 22 zile in gr 2, 1 an 11 luni 11 zile conditii normale si 6 luni stagiu aferent grupa a 2 a
Intrebare:Sunt pensionata din luna 10/ 2008 pensie anticipata iar acu am solicitat sa mi recalculeze pensia pentru limita de varsta din care am primit un raspuns ca nu poate rezolva cererea ca nu am adus stagiu de cotizare. Este corect, ce acte trebuie sa duc.
Re: Varsta standard
Scris de: blueM la data: 10/25/2013 6:35am
Ivaniciuc Viorica :
Gen:F
Data nasterii:01.02.1954
Stagiul de cotizare:32 ANI 5luni 3 zile
Alte date:24 ani 5 luni 22 zile in gr 2, 1 an 11 luni 11 zile conditii normale si 6 luni stagiu aferent grupa a 2 a
Intrebare:Sunt pensionata din luna 10/ 2008 pensie anticipata iar acu am solicitat sa mi recalculeze pensia pentru limita de varsta din care am primit un raspuns ca nu poate rezolva cererea ca nu am adus stagiu de cotizare. Este corect, ce acte trebuie sa duc.

- Dvs ati fost pensionata cu Legea 19/2000
Dreptul dvs la pensie limita varsta cf Anexei 9 din legea 19/2000 era luna OCt. 2013. Intrucat ati lucrat 24 de ani in grupa II, vi s-a redus varsta de pensie cu 5 ani si 6 luni si deschiderea dreptului la pensie a fost 01.04.2008.
Prin urmare, dumneavoastra nu ati avut pensie anticipata ci pensie limita varsta, iar casa de pensii nu are ce sa recalculeze decat daca ati mai lucrat dupa pensionare.
Re: Varsta standard
Scris de: la pensie la data: 10/25/2013 6:42am
Situatia prezentata de dv prezinta unele neadvertente.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 octombrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 24 ani lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de peste 32 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de 24 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 5 luni si puteati sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 54 ani si 2 luni adica din 01 aprilie 2008
Deci daca ati depus la dosarul de pensie din octombrie 2008 adeverinta pentru stagiu in grupa II de munca atunci ati beneficiat de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca nu de pensie anticipata.
Pensia pentru limita de varsta se mai recalculeaza numai daca dupa ce ati iesit la pensie ati mai lucrat si ati obtinut stagiu de cotizare. La aceasta situatie probabil s-au referit cei de la casa de pensie, adica pesia se recalculeaza numai daca dovediti ca ati mai lucrat dupa iesirea la pensie si ati obtinut stagiu de cotizare. Daca nu ati mai lucrat dupa iesirea la pensie cu pensie pentru limita de varsta pensia nu se mai recalculeaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1